Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Fatih Boy
Fatih Boy
http://www.enterprisecoding.com
İletişme geçmek için tıklayın.
3 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: appfabric cache cache cluster mimari named cache önbellek önbellek kümesi region tag version Kodlama Fatih Boy
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Serbest Köşe (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Orta
Kategori : Kodlama
Yayınlanma Tarihi : 19.3.2010
Okunma Sayısı : 20685
Yorum Sayısı : 0     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 11.12.2023
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 11.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Final 11.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Bölüm 2 11.12.2023
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
AppFabric Önbellek Mimarisi
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon

Windows Server AppFabric önbellek mimarisi 3 temel parçadan oluşmuştur. Bu parçalar sırasıyla; isimlendirilmiş önbellekler (Named Caches), bölgeler (Regions) ve önbelleğe alınmış nesnelerdir.

Windows Server AppFabric Mimarisi

AppFabric önbellek kümesi, ihtiyaç duyuldukça eklenecek ve bir Windows hizmeti olan Önbellek Sunucuları sayesinde yatayda genişletilebilmektedir. Aynı kümeye eklenen önbellek sunucuları kendi aralarında haberleşerek belirlenen aralıklarla kendi içlerinde senkronize olurlar. Önbellek yönetimi noktasında PowerShell komutları sağlanması nedeniyle PowerShell konusunda pratik yapmanız faydalı olacaktır. Görsel olarak yönetimi tercih ederseniz ise "AppFabric Caching Admin Tool" gibi açık kaynak kodlu yazılımlar da geliştirilmekte.

İsterseniz yazımın başında saydığım önbellek mimarisine ait 3 parçayı sırasıyla inceleyelim;

İsimlendirilmiş Önbellekler

Bir önbellek; gerekli yapılandırmayı bilen tüm programlarca erişilebilir, kullanılabilir/ayarlanabilir ortak hafıza alanıdır. Her bir önbellek alanı kendisine ait tekil ismi üzerinde kullanıma sunulmaktadır. İlk kurulumla birlikte varsayılan olarak "default" ismiyle bir önbellek kullanımınıza sunulmaktadır. Uygulamanın ihtiyaçları göz önüne alınarak istenmesi durumunda ek isimlendirilmiş önbelleklerde oluşturularak kullanılabilir. Üstelik uygulamalarda istenildiği kadar oluşturulabilen bu isimlendirilmiş önbelleklerin her biri birbirinden yalıtılmış durumdadır. Bu önbelleklerin her birisi küme içerisinde önbellek sunucularının yükü doğrultusunda yatayda paylaştırılmıştır.

Bölgeler

Bölgeler, önbellekler içerisinde yer alan yapılar olup ek veri taşıyıcı alanlardır. Önbellekten farklı olarak bölgeler küme yapılandırmasında yatayda yer almayıp aynı anda sadece belirli bir önbellek sunucusu içerisinde olabilirler. Oluşturulmaları seçimli olan bölgelerin var olması harici olarak oluşturulmalarına bağlıdır.

Bölgeler üzerinden önbellekler ile yapabileceğiniz standart işlemleri yapabilir, verdiğiniz anahtar üzerinden istediğiniz nesneye ulaşabilirsiniz. Bu özelliklerinin yanında; tag adı verilen ve string veri türünde veri tutabilen alanlar sayesinden bölge içerisindeki tüm nesnelerde arama yapılabilir. İstenirse bölge içerisindeki bir nesneye birden fazla da tag atanması da söz konusudur.

Tabi ki bölgelerin bu özelliklerinin getirisiyle birlikte ölçeklenebilirliği gibi önemli bir özelliğinden vazgeçilmesi gerekecektir; çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi bölgelerde ve içerisinde yer alan nesneler aynı anda sadece tek bir önbellek sunucusu içerisinde bulunabilir. Bu noktada yazılım geliştiricilerin ölçeklenebilirlikle sorgulanabilirlik arasında bir seçim yapması gerekecektir.

Önbelleğe Alınmış Nesneler

Önbellekler System.Object türünden nesneleri tutabilir. Daha önceki makalelerimi okuyanlar hatırlayacaklardır ki object türü .Net içerisinde oldukça güçlü bir veri türüdür. Dolayısıyla da önbellekler neredeyse her .Net veri türüyle işlem yapabilirler.

Bir nesne önbelleğe alınırken ek olarak erişimde kullanılacak anahtar kelimeler, tag’ler, sürüm bilgisi, hangi önbellek ve bölgede tutulduğu gibi bilgiler iliştirilerek alınır.

 

Yukarıda ana parçalarını anlattığım önbellekler hakkında düşülmesi gereken önemli bir not ise; önbelleklerde tutulan veri şifrelenmemiştir ve doğru ayarlarla yapılandırılmış herhangi bir istemci bu veriye ulaşabilir. Bir güvenlik zaafiyetine yol açmamak için yapılandırma dosyalarınızın güvende tutulması önemlidir.

Fatih Boy

http://www.enterprisecoding.com
http://twitter.com/fatihboy

Makale:
AppFabric Önbellek Mimarisi Kodlama Fatih Boy
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
Bu konu hakkında yayınlanan yorum bulunmamaktadır.
"Yorum Yaz" tabını kullanarak sizde yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor