Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Oğuz Yağmur
Oğuz Yağmur
http://www.oguzyagmur.com
İletişme geçmek için tıklayın.
26 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: adresi adresini eleman elemani elemanin elemanlar fonksiyonunu g_head kendisinden listede listedeki listenin mailnode sonraki sonuna C / Sys Prog. Oğuz Yağmur
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Orta
Kategori : C / Sys Prog.
Yayınlanma Tarihi : 5.9.2006
Okunma Sayısı : 67412
Yorum Sayısı : 3     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 27.2.2024
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 27.2.2024
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Final 27.2.2024
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Bölüm 2 27.2.2024
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
Bağlı Listeler ve Uygulamaları - 1
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
Birçok uygulamada problemleri çözebilemek için veri kümeleri üzerinde işlem yapmak gerekir. Veri sadece bir değerden oluşabildiği gibi birden çok değerlerden de oluşabilir. Örneğin, çalıştığımız şirketimiz için bir personel takibi uygulaması geliştirdiğimizi düşünelim. Bu uygulamamızda şirkette çalışan personllerin tümü veri kümesini oluşturacaktır. Personel verisini tanımlayabilmemiz içinde birden çok bilgiye ihtiyacımız olacaktır. Personelin adı, soyadı, çalıştığı bölüm, maaşı gibi bilgiler verimizi oluşturan alanları temsil eder. Uygulamamızda çalışanların listesini alacak bir raporlama geliştirirken veri kümemizdeki bütün verilere (personel bilgileri) erişebilmeli ya da belirli bir personel ait maaşı hesaplarken o personele ait bilgilere veri kümemiz üzerinde arama yaparak erişebilmeliyiz. Burda önemli olan nokta bu veri kümesini oluşturmaktır. Bu gibi uygulamalarda çözüm yolu olarak bağlı listeleri kullanabiliriz. Peki nedir bu bağlı liste ?(linked list). Aynı kümeye ait verilerin bellek üzerinde bir gösterici (pointer) yardımı ile birbirine bağlanması sonucu oluşturulan veri yapısıdır. Bu veri yapısındaki bütün elemanların ortak noktası kendi içlerinde bağlantı bilgisi içeren kendi türünden bir ya da daha fazla göstericiye sahip olmasıdır. Veri yapısı, kümedeki herhangi bir elemanın, kendisinden önce ve kendisinden sonra hangi elemanın bulunduğu bilgisi bu göstericilere değer vererek kurulur. Bağlı listelerdeki elemanlar genellikle yapılardan (struct) oluşur. Şimdi personel bilgisi tutacak bir yapı tanımlayalım;

typedef struct _PERSONEL {    
    char personel_adi_soyadi[60];
    char personel_bolum[20];
    int personel_maas_katsayi;
 /* Bu gösterci yardımı ile bir sonraki elmanın bilgilerine erişiriz */   
    struct _PERSONEL* pNextPersonel;
}PERSONEL;


                                       Şekil -1

Yapımız, personel bilgilerini tutacak bölümler ile listedeki bir sonraki elemanın adresini gösteren pNextPersonel isimli göstericiden oluşmaktadır. Listedeki elemanlar dizilerdeki gibi hafızada ardışıl olmayacağından, bir sonraki elemana ulaşabilmek için bu göstericiyi kullanarak listedeki tüm elemanlara erişebiliriz. Nerdeyse bütün bağlı listelerdeki elemanların yapısı, şekildeki gibi biri elemanlar arasındaki bağlantı bilgisini (p) diğeri ise elemana ait bilgileri içeren (data) iki bölümden oluşur.

Aslında bağlı listeler programlamada ve algoritmaların geliştirilmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Bir çok problemin çözümü ancak bağlı listeler kullanılarak çözülebilir, bazı uygulamalarda da problemlerin çözülmesinde büyük kolaylıklar sağlayabilemektedir. Birçok bağlı liste veri modeli geliştirilmiştir. Bunlara kısaca değinelim :

Tek Yönlü Bağlı Listeler : Listedeki elemanlar arasında sadece tek bir bağ vardır. Bu tür bağlı listelerde hareket yönü sadece listenin başından sonuna doğrudur. (Şekil - 1)

Çift Yönlü Bağlı Listeler : Listedeki elemanlar arasında iki yönlü bağ vardır. Elemanın bağlantı bilgisi bölümünde iki gösterici bulunur. Bu  göstericinin biri kendisinden sonra gelen elemanı diğeri ise kendisinden önce gelen elamanın adres bilgisini tutar. Bu sayede listenin hem başından sonuna hem de listenin sonundan başına doğru hareket edilebilir. Bu yöntem daha esnek bir yapıya sahip olduğundan bazı problemlerin çözümünde daha işlevsel olabilmektedir. (Şekil - 2)

Dairesel Bağlı Listeler : Listedeki elemanlar arasında tek yönlü bağ vardır. Tek yönlü bağlı listelerden tek farkı ise son elemanın göstericisi ilk listenin ilk elamanının adresini göstermesidir. Bu sayade eğer listedeki elemanlardan birinin adresini biliyorsak listedeki bütün elemanlara erişebiliriz.(Şekil - 3)


                                        Şekil - 2

                                        Şekil - 3


Şimdi buraya kadar inceledeğimiz konuları somutlaştırmak için örnek bir uygulama yapalım. Örneğimiz tanıdıklarımızın mail bilgileri tutacak bir bağlı liste oluşturarak bu liste üzerinde ekle, silme, bulma ve listeleme işlemlerini yapacak fonksiyonları yazacağız.Bu uygulamamızda tek yönlü bağlı liste modelini kullanacağız. Daha sonraki makalede ise çift yönlü bağlı listeleri inceleyecek ve örnek uygulama geliştireceğiz.

Uygulamamız için ilk önce mail bilgilerini tutacak veri elemanın yapısını hazırlayalım. Veri yapımızın data bölümü, mail sahibinin id’si, adı, mail adresi alanlarından oluşsun. Tek yönlü bağlı liste modelini kullanacağımız için bağlantı bölümü sadece bir göstericiye sahip olacak. Buna göre yapımızın:

#define NAME_LEN 30
#define ADDR_LEN 256

typedef struct _MAILNODE {
    char person_name[NAME_LEN];
    char person_mail_addr[ADDR_LEN];
    int person_id;
    struct _MAILNODE *pNextMailNode;
}MAILNODE;

şeklinde bildirimini yaptık. Yapımızın ismi MAILNODE, mail adresinin sahibinin ismini person_name ve mail adresini person_mail_addr dizileri ile veri elemanında saklayacak ve mail sahibine bir ID vermek için de person_id değişkenini kullanacağız. Şimdi de liste üzerinde yapacağımız işlemler için fonksiyonlarımızın prototip bildirimlerini yapalım :


int get_option(void);
void set_MailNode(MAILNODE *pNode);
void display_MailNode(const MAILNODE *pNode);
void add_MailNode(void);
void list_MailNodes(void);
void delete_MailNode(void);
void find_MailNode(void);

get_options fonksiyonunu kullanıcıdan hangi işlemi seçtiğini belirlemek için, set_MailNode fonksiyonunu  belirlenen herhangi bir liste elemanının bilgilerini düzenlemek için,display_MailNode fonksiyonunu yine belirlenen bir liste elemanın bilgilerini görüntülemek için, add_MailNode fonksiyonun bir mail veri yapısını listeye eklemek için, list_MailNodes fonksiyonunu listedeki tüm elemanların görüntülenmesi için, delete_MailNode fonksiyonunu kullanıcının belirttiği herhangi bir elamanın silinmesi için ve find_MailNode ise mail adresini bildiğimiz bir elamanın bulunmasını ve bu elamanın bilgilerini görüntülemek için kullanacağız. Bu fonksiyonları tanımlarken liste üzerinde hareket edeceğimiz için listenin başını tutan bir değişkene ihtiyacımız olacak. Bu değişken yine MAILNODE yapısı türünden bir gösterici olmalı ve göstericimizin adını da g_head olarak tanımlayalım. Program ilk defa çalıştığında listede hiçbir elaman olmadığı için g_head göstericisinin değeri NULL yapalım.

MAILNODE* g_head = NULL;

 Şimdi bildirimini yapmış olduğumuz fonksiyonların tanımlamalarını yapalım:

#define LIST_NODES  1
#define ADD_NODE    2  
#define DELETE_NODE 3
#define FIND_NODE   4
#define EXIT_PROG   5

int get_option(void)

    char input[15];
    int option;
    printf("\n*******MENU*******\n");
    printf("[1] LISTELE\n");
    printf("[2] KAYIT EKLE\n");
    printf("[3] KAYIT SIL\n");
    printf("[4] KAYIT BUL\n");
    printf("[5] CIK\n");
    printf("Secenek : ");
    fflush(stdin);
    gets(input);
    option = atoi(input);
    return option;
}

Bu fonksiyonda , input dizisi ile kullanıcıdan alınan menü seçeneğini tutacak ve atoi(...) fonksiyonu ile girilen değeri int türüne çevirerek fonksiyonun geri dönüş değeri olarak belirleyeceğiz. Ayrıca kullanıcıya şeçenekleri göstren bir menü hazırladık. Şimdi display_MailNode ve set_MailNode fonksiyonlarının tanımlanmasına geçelim :

void display_MailNode(const MAILNODE *pNode)
{
    printf("Kisi ID = %d\n", pNode->person_id);
    printf("Kisi Adi = %s\n", pNode->person_name); 
    printf("Mail Adresi = %s\n", pNode->person_mail_addr);   
    printf("\n-------------------------\n");
}
void set_MailNode(MAILNODE *pNode)
{
    printf("Kisi ID : ");
    scanf("%d", &pNode->person_id);
    fflush(stdin);
    printf("Kisi Adi : "); gets(pNode->person_name);
    printf("Mail Adresi : ");
    gets(pNode->person_mail_addr);
}

 set_MailNode fonksiyonu MAILNODE türünden bir gösterici alarak ilgili ilgili yapının elemanlarını düzenlememizi sağlar. display_MailNode fonksiyonu da benzer şekilde bilgisinin görüntülenmesini istediğimiz liste elemanının adresini alarak bilgilerini ekrana yazdırır. Şimdi ise listeye eleman ekleyen add_MailNode fonksiyonunu tanımlayalım :

void add_MailNode(void)
{
    /* aslında malloc fonksiyonun geri dönüş değerini cast etmemize gerek yok. Ama bazı derleyiciler bu konuda problem çıkardığı için biz yine de cast edelim */
    MAILNODE *new_node = (MAILNODE *)malloc(sizeof(MAILNODE));
    if (new_node == NULL)
    {
        printf("Yeterli memory yok!\n"); 
        exit(EXIT_FAILURE);
    }
    set_MailNode(new_node);
    new_node->pNextMailNode = g_head;
    g_head = new_node;
}

 Daha önce de belirttiğimiz gibi program ilk çalıştığında  g_head NULL değerdedir yani herhangi bir elemanı göstermez. Listeye bir eleman eklemek istediğimizde bunu hafızada (memory) dinamik olarak oluştururuz. Bunu malloc ile gerçekleştirdikten sonra her ihtimale karşı işlemin  başarılı olup olmadığını kotrol etmeliyiz. Daha sonra dinamik olarak oluşturduğumuz elemanın bilgilerini set_MailNode ile düzenledik ve böylece eleman listeye eklenmek için hazır hale geldi. Eğer eklediğimiz eleman ilk elemansa yani daha öncesinde liste boş ise eklediğimiz elemanın bağlantı bilgisinde NULL değer olmalı çünkü kendisinden sonra hiç bir elaman yok. Eğer daha önce listede herhangi bir eleman varsa iki şekilde listeye eleman ekleyebiliriz. Birinci seçeneğimiz listenin başına  ikinci seçenek ise listenin sonuna eklemektir. Bu örnekte listenin başına ekleyeceğiz. Eğer listenin başına ilk defa eleman ekleniyor ise new_node->pNextMailNode = g_head; ile elemanın gösterdiği sonraki eleman NULL değer olacaktir ki (g_head’in NULL değere sahip olduğunu hatırlayalım.) bu da listenin ilk elemanı olduğunu gösterir. g_head listenin başını yani ilk elemanını gösteren gösterici olduğuna göre g_head = new_node; ile listenin başını belirlemiş oluyoruz. Bir sonraki eleman eklenme işleminde (biz elemanı listenin başına ekliyoruz!) bu eleman listenin başında olmasını istediğimizden kendisinden sonra gelecek olan elman listenin başındaki eleman olmalıdır. Peki listenin başını tutan elamanımız hangisi? g_head! o zaman new_node->pNextMailNode = g_head; dersek son oluşturduğumuz eleman listenin başına geçecek ve g_head = new_node; ile de bir sonraki eleman ekleme işlemi için listenin başı belli olacaktır. Peki biz elemanları listenin sonuna eklemek isteseydik nasıl bir yol izleyecektik? Öncelilkle yeni oluşturduğumuz elemanın son eleman oldugunu belirlemek için listeye eklemeden önce pNextMailNode =NULL; olması gerekir. Daha sonra bütün listeyi dolaşarak (bir for döngüsü ile listedeki elemanların pNextMailNode bilgisinin NULL olup olmadığını kontrol ederek) en son elemanı belirleyip, bu elemanın  pNextMailNode değerini yeni oluşturduğumuz elemanın adresi ile değiştirmeliyiz. Böylece listenin başına hiç dokunmadan sadece son eleman üzerinde değişiklikler yaparak yeni elemanı (new_node) listenin sonuna ekleyebiliriz. Bu özelliğin uygulamamıza eklenmesini alıştırma olması bakımından size bırakıyorum.

Şimdi de listemizdeki tüm elemanların dökümünü verecek list_MailNodes fonsiyonunun bildirimini yapalım :

void list_MailNodes(void)
{
    MAILNODE *pNode;
    if (g_head == NULL) {
        printf("Listelenecek kayit bulunamadi!!!\n"); 
        return;
    }
    printf("\n*******LISTE*******\n");
    for(pNode = g_head; pNode ! = NULL; pNode = pNode->pNextMailNode)
        display_MailNode(pNode);
}

Liste alırken dikkat etmemiz gereken konu listede eleman olup olmadığını anlamamızdır. Bunu ise sadece g_head in NULL olup olmadığına bakarak anlayabiliriz. Ekleme işlemlerinde dikkat edersek g_head in değeri değişerek NULL olmayan bir değere sahip oluyordu. Son adımda ise eğer listede eleman veya elemanlar mevcut ise MAILNODE türünden bir gösterici yardımı ile listemizi dolaşıyoruz (listenin sonuna geldiğimizi ise pNode nin NULL olup olmadığına bakarak anlarız) ve her eleman için display_MailNode fonksiyonunu kullanarak bilgileri ekrana yazdırıyoruz.Şimdi ise yine önemli fonksiyonlardan biri olan delete_MailNode fonksiyonunun tanımlamasını yapalım :

void delete_MailNode(void)
{
    int person_id;
    MAILNODE *pCurNode, *pPrevNode;
   
    printf("Silinecek Kisi ID : ");
    scanf("%d", &person_id);
    for (pPrevNode = NULL, pCurNode = g_head; pCurNode ! = NULL && pCurNode->person_id ! = person_id;pPrevNode = pCurNode, pCurNode = pCurNode->pNextMailNode)
        ;
    if (pCurNode == NULL)
    {
        printf("%d nolu kayit listede bulunamadi!!!\n", person_id);
        return;
    }
    if (pPrevNode == NULL)
        g_head = g_head->pNextMailNode;
    else
        pPrevNode->pNextMailNode = pCurNode->pNextMailNode;
    printf("%d nolu kayit silindi.\n", person_id);
    free(pCurNode);
}


                                 Şekil - 4

Silme işlemini id değerine göre yapacağımızdan kullanıcıdan elemanın id değerini person_id ile alıyoruz. Silme işleminin mantığı ise, önce silinecek elemanı listenin başından başlayarak ararız. Bulduğumuz zaman bu elemandan önceki ve sonraki değerleri bilememiz gerekecektir. Örneğin listemizde elemanlar X->Y->Z şekinde yer aldığını düşünelim. Bu durumda biz Y elemanını silmek isteğimizde X in sonraki elemanını gösteren pNextMailNode Z nin adresini göstermelidir. Eğer bu ayarlamayı yapmazsak Z elemanına erişimi kaybetmiş oluruz. Eğer X’i yani ilk elemanı silmek istediğimizde ise g_head yani listenin başını gösteren gösterici bu defa da Y elemanını gösterecek biçinde ayarlanmalıdır. Eğer bunu yapmazsak listeyi tamami ile kaybetmiş oluruz. Bu tasarımı gerçekleştirmek için birbirini peşisıra takip eden iki tane MAILNODE türünden göstericiye ihtiyacımız var. Örneğimizde pCurNode bulmak istediğimiz elemanı, pPrevNode ise ondan önceki elemanı göstren göstericilerdir. İlkbaşta pPrevNode NULL değeri, pCurNode ise listenin başındaki elemanı gösterir. Eğer döngü bittiğinde (pCurNode, NULL değere sahipse listenin son elemanına geldiğimizi, pCurNode->person_id person_id değerine eşitse istediğimizi bulduğumuzu anlarız ve for döngüsünden çıkarız)pCurNode  NULL değere sahip ise istediğimiz id’ye göre bir eleman bulunamamış demektir ve kullanıcıyı bilgilendirerek fonksiyonu sonlandırırız. Eğer döngü bittiğinde pPrevNode NULL değere sahip ise bu durum bize ilk elemanı silmek istediğimizi söyler. Bu durumda yapılacak iş, g_head in listenin ikinci elemanını göstermesini sağlamaktır. g_head->pNextMailNode listenin ikinci elemanını gösterdiğinden g_head = g_head->pNextMailNode; ile listenin ilk elemanını değiştirmiş oluruz. Bunlar dışında silmek için aradığımız özelliğe sahip bir eleman bulunduğunda, kendisinden önceki elemanın pNextMailNode göstericisine, kendisinden sonra gelen elemanın adresini vermeliyiz.(Aklınıza son elemanı silmek istediğimizde (Z) ne olacak gibi bir soru geliyorsa son elemanın pNextMailNode değer NULL değer olduğunda ve kendisinden önce gelen elemanın (Y) pNextMailNode değerine NULL atanacağından listemizin son elemanını (Y) yine belirlemiş oluruz ). Son adımda ise artık bu eleman için ayırdığımız bölge işimize yaramadığından free(...)  fonksiyonunu bu bölgeyi sisteme iade etmeliyiz.

Son olarak listemizde belirli özelliklere göre arama yapmak için find_MailNode fonksiyonumuzu tanımlayalım.

void find_MailNode(void) {

    char person_mail_addr[ADDR_LEN];  
    MAILNODE *pCurNode;
   
    printf("Bulunacak Kisinin Mail Adresi : ");
    gets(person_mail_addr);
    for (pCurNode = g_head; pCurNode ! = NULL && strcmp(pCurNode->person_mail_addr, person_mail_addr) ; pCurNode  =  pCurNode->pNextMailNode)
       ;
    if (pCurNode == NULL) {
        printf("%s mail adresine iliskin kayit listede bulunamadi!!!\n", person_mail_addr);
        return;
    }
    display_MailNode(pCurNode);
}

Arama fonksiyonumuzda, kullanıcıdan bulunduğunda o eleman ile ilgili bilgilerinin görüntülenmesini istediğimiz mail adresi bilgisinin girilmesini istiyoruz. for döngümüzde yine listeyi başatan sona kadar dolanıyoruz. strcmp fonksiyonu ile girilen mail adresi ile o an listedeki elemana ait mail adresi birbirine eşit ise döngüye son veriyoruz. Döngü bittiğinde  eğer pCurNode, NULL ise ya listede hiç eleman yoktur veya listenin sonuna kadar gelinmiştir ve hiçbir eşleşen kayıt bulunamamıştır. Eğer bulundu ise display_MailNode(...) ile bulunan elemanın bilgileri ekrana yazılır. Bu yazdığımız fonksiyonlarımızı test etmek için main fonksiyonunu yazalım :

int main(int argc,char *argv[])
{
    int option;
    while(1) {
        option = get_option();
        switch(option) {
            case LIST_NODES : list_MailNodes();break; 
            case ADD_NODE : add_MailNode();break;
            case DELETE_NODE : delete_MailNode();break; 
            case FIND_NODE : find_MailNode();break;
            case EXIT_PROG : goto EXIT_POINT; 
            default : printf("Secmis oldugunuz secenek gecersiz\n");
        }
    }
    EXIT_POINT:
    printf("\nProgram sonlandirildi\n");
    return 0;
}

Kullanıcıya get_option ile hazırladığımız menüyü gösterip seçeneği aldıkdan sonra switch bloğuna sokarak gerekli fonksiyonu çağırıyoruz. Sonsuz döngünün sebebi ise işlem bittikten sonra menüyü tekrar ekrana getirmektir. Eğer kullanıcı programdan çıkmak isterse goto ile EXIT_POINT ile belirttiğimiz noktaya programı yönlendirerek programı sonladırmış oluyoruz.

Bir sonraki makalemizde Çift Yönlü Bağlı listeleri inceleyecek ve örnek bir uygulama geliştirmeye çalışacağız.
Mutlu ve sağlıklı günler...

Programın kaynak kodunu ve çalıştırılabilir halini burdan indirebilirsiniz.

Makale:
Bağlı Listeler ve Uygulamaları - 1 C ve Sistem Programlama Oğuz Yağmur
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
NİS
13
2010
ya arkadaşlar bana çift yönlü dairesel bağlı liste yapısı ile ilgili c/c++ kodu ile bir örnek uygulama lazım ne olursunuz yardımcı olunuz
MAR
17
2010
üstadım yukarıdaki link çalışmıyor bana acil böyle bir şey lazım üniversite tez ödevim c# ta personel takip progamı hayat memat meselesi benim için bu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim böyle bir program koduna ihtiyacım var
Sayfalar : 1 
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor