Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Caner Şahan
Caner Şahan
http://www.csharpnedir.com/
İletişme geçmek için tıklayın.
24 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: farkli members nitekim olmaniz olmayi saglamak sirketler standart standartlar standartlara standartlarina teknik teknolojinin teknolojisi uluslararasi Yazılım Müh. Caner Şahan
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Orta
Kategori : Yazılım Müh.
Yayınlanma Tarihi : 23.2.2005
Okunma Sayısı : 28550
Yorum Sayısı : 0     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 18.7.2024
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 18.7.2024
Burak Selim Şenyurt
Rust, WASM, Web Api ve Can-Ban Board ! 18.7.2024
Burak Selim Şenyurt
Kurumsal Yazılımcının Oyun Geliştirme ile İmtihanı 18.7.2024
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
ECMA Nedir?
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
Günümüzde birçok sektörde birbirine bağlı ürünler ortaya çıkmaktadır. Bu ürünler birbirinden çok farklı özelliklere sahip ve çok yönlü kullanımlara sahip olmaktadır. Peki nasıl oluyor da bu kadar çeşit ürün bir arada sorunsuz olarak çalışabiliyor? Bunu hiç düşündünüz mü? Cevap basit "Standartlar". Peki ama hangi standartlar demek en doğal hakkınız. Dünyada uluslararası standartları sağlayan birçok standart kurumu bulunmakta. Bugün bu standart kuruluşlarının en büyüklerinden olan ,CLI ve C# standartlarını sağlayan  ECMA’ dan bahsedeceğiz.ECMA standartlar birliği  1960’lı yıllardan sonra gelişime geçen ve günden güne kontrolü daha da zorlaşan bilgi teknolojileri odaklı çalışan bir standartlar kuruluşu olmayı hedeflemiştir. Nitekim günümüzde sağladığı ve kabul ettiği standartlar genellikle bilgi teknolojisi ve haberleşme standartlarına yöneliktir.

Ecma’ nın amaçlarını sıralarsak:

 • Daha pratik, daha kullanışlı ve daha çok sistem uyumlu teknolojiler geliştirilmesinde ön ayak olmayı sağlamak ve bunu yaparken de belirli kuralları koymayı sağlamak.
 • Standartların kurallarını dokümante ederek ücretsiz ve kısıtlama olmaksızın kullanıma açılmasını sağlamak ve standartlar kullanılarak gelişimi sağlamak.
ECMA’nın günümüzde 350*’ den fazla standardı ve 85* tane teknik raporu bulunmaktadır. Bunların %75’ ide uluslararası standartlar olarak kullanılmaktadır.

ECMA’nın Çalışması:

ECMA’ ya yeni yaptığınız bir  çalışmayı sunmak ve standartlaşmasını isterseniz öncelikli koşul şirketsel bazda olmanız olacaktır. Küçük veya büyük olmanız önemli değil fakat şirket olmanız, bir markanızın olması önemli. Başvurunuzdan sonra üyeliğiniz kabul edilirse ECMA kurallarına göre sizi kendi kategorilendirdiği şirketler içine koyuyor. ECMA’ da 4 çeşit üye kategorisi bulunmaktadır.

 • Ordinary members
 • Associate members
 • SME members (Small and Medium sized Enterprises)
 • SPC members (Small Private Companies)
      Ordinary Members: Bu üyelik çeşiti ECMA’ daki en saygın, en büyük üyelik çeşididir ve daha önceden kendi teknolojilerini yaratmış, bunları standartlaştırmış ve teknik rapor olarak çıkarmış olan firmalara verilen üyelik sıfatıdır.ECMA’ nın ordinary üyeleri: Microsoft, Avaya-Tenovis, Canon, Ericsson, Fujitsu, Hewlett Packard, Hitachi, IBM, Intel, Macromedia, NEC, Panasonic, Philips, Pioneer, Ricoh, Sony,Toshiba.

      Associate Members: Bu üyelik çeşiti de ordinary üyelikteki vasıflara sahip şirketler girmekte fakat tek farkı biraz sonra bahsedeceğim "General Assembly" bölümünde oy hakkına sahip olmayan kuruluşlardır. Yani ordinary üyelerin bir gömlek daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. ECMA’ nın associate üyeleri: BEA Systems, Borland, EMC, JVC, Mitsubishi Electric, Novell, Quantum, Samsung, Seagate, Siemens, Tadiran Telecom,Texas Instruments.

      SME Members: Bu üyelikte ise associate üyelik benzeridir. Tek farkı şirketin cirosundan kaynaklanmaktadır. Bu sınıf üyelik küçük şirketler için düzenlenmiştir. Yıllık cirosu 100 milyon İsveç frangından az olan şirketler bu kategoriye girerler. ECMA’nın SME üyeleri: AXA Rosenborg, CommerceQuest, Innovision, Mainsoft.

      SPC Members: Bu üyelik en küçük şirketler için tasarlanmıştır. Bu katagoriye giren üyeler 5 çalışandan fazla olmayan ve yıllık cirosu 5 miyon Isveç frangını geçmeyen üyelerdir.ECMA’nın SPC üyeleri: Dinkumware, Edison Design Group, LC Consultants, Plum Hall.

Birde bu üyelik sisteminde farklı katagori olarak NFP (Non-for-profit) denilen ayrı bir üyelik sistemi bulunur. Bu üyelik kategorisine giren üyeler diğer standart kuruluşları ile ilişkili olduklarından dolayı  otomatik olarak bu gruba girerler. Yani sadece ECMA üyesi olmakla farklı standartlarda yer almanın farkı burda açıkca gözükmektedir. ECMA’ nın NFP üyeleri: Centre of Informations Technologies (CTI), ETH Zentrum, Fraunhofer Instute, Indian Institu of Technology Delhi, Indiana University,I ngénieurs du Monde, IT University of Copenhagen, Monash University, Mozilla Foundation, NIST, Object Management Group, PTB,Share, Technische Universität Dresden, COSC of the University of Canterbury, VCCI.

Bir teknolojinin standart olarak kabul edilmeden önceki ilk aşaması bu teknolojiyi üreten firmanın ECMA’ da yukarıda belirttiğimiz koşullara göre katagorilere konmasıdır. Daha sonra çeşitli kurallar çerçevesinde bu yeni standartlar ECMA komitesi tarafından ele alınır. ECMA’ nın çalışmasını aşağıdaki şekil ile daha iyi kavrayabiliriz.şekil 1:ECMA çalışma mekanizması.

Yönetim:

ECMA standartlar kurumunun yönetim birimidir. Yıldan yıla değişmektedir. 2005 yılı itibari ile başkanı Mr. H. Theis
(Avaya-Tenovis)
, yardımcıları Mr. S. Statt (Intel) ve Mr. P. Weijenbergh (Philips) dir.

Sekreterlik:

Yazışmaların takip edildiği birimdir.

Komite Koordinatörlüğü:

"Genel topluluğa" sunulacak olan teknolojinin öncesiyle ilgilenen birimdir. Bu birimde yıldan yıla değişmektedir. 2005 yılı itibari ile bu grup aşağıdaki gibidir.

    Şef:

 • Ms. J. Auber (HP)
    Üyeler:

 • Mr. M. Breidthardt (IBM)
 • Mr. K. Fisher (Intel)
 • Mr. H. Narita (Fujitsu)
 • Mr. J. Neumann (Toshiba)
 • Mrs. I. Valet-Harper (Microsoft)
Genel Topluluk:

ECMA üyelerinden oluşan ve en yüksek yetkiye sahip olan bu grup şirketlerin kararlarına etkide bulunurlar. Yeni teknolojilerin standart haline dönüşmeden önce bu kurulda (General Assembly) tartışılır.

Apple Mr. E. Vangala değişimli Mr. D. Michael Microsoft Ms I. Valet-Harper değişimli Mr. H. Sutter
Avaya-Tenovis Mr. H. Theis   değişimli  Mr. J. Wagner Mitsubishi Electric Dr. M. Ogawa
AXA-Rosenborg Mr. T. D. Mead NEC Mr. R. Hayatsu
BEA Systems Mr. E. E. Cobb Novell Mr. M. de Icaza
Borland Mr. D. Thorpe Panasonic Mr. T. Ishida
Canon Mr. Y. Kuriyama Philips Dr. P. Weijenbergh
Commerce-Quest Mr. P. Roth Pioneer Mr. A. Inoue değişimli Dr. O. Yamada
EMC Mr. G. Robinson Plasmon Mr. R. J. Longman
Ericsson Mr. T. Thyni Quantum Mr. P. Ritti
Fujitsu Mr. H. Narita Ricoh Mr. M. Takahashi
Hewlett-Packard Ms J. Auber değişimli Mrs. K. Higginbottom Samsung Mr. J. Ko
Hitachi Mr. K. Yamashita değişimli  Mr. T. Noguchi Seagate Mr. J. Wold
IBM Mr. M. Breidthardt Siemens Dr. B. Hammer
Innovision   Sony Mr. Y. Takayama değişmeli Mr. A. Dorofeev
Intel Mr. K. Fisher değişimli Mr. S. Statt Tadiran Telecom Mr. G. Zaidman
JVC Mr. E. Ishiguro  değişimli Mr. J. Shikunami Texas Instruments Mr. Alain Berthon
Macromedia Mr. W.A. Schulze Toshiba Mr. T. Sugaya değişmeli  Mr. J. Neumann
Mainsoft Mr. J. Miller    
+ordinary üyeler  ++associate üyeler +++SME üyeler

Gelen bir başvuru teknik incelemeler yapıldıktan sonra yukarıdaki kurul tarafından ele alınır ve bu teknolojinin bir standart olup olmayacağına karar verilir. Tahmin edeceğiniz gibi yapılmış bir teknolojiyi standart kurallara bağlamak için bu teknoloji için uzun süren incelemeler gerekir. Bu test aşaması yaklaşık olarak 2 yıl sürmekte ve yukarıda bahsi geçen kurul tarafından toplantılar aracılığı ile karara bağlanmaktadır. Bugün kullandığımız Microsoft.NET teknolojisi bu aşamaların hepsini birden geçtikten sonra CLI ve C# bileşenlerini standartlaştırmıştır. Buda Microsoftun teknolojisini bu standartlara uyarak istenen her makine üzerinde çalışabilir hale getireceği anlamını taşımaktadır. Nitekim bugün bu standartlara uyarak geliştirilmiş sanal makineler görmekteyiz(Mono,Portable.NET gibi). Ayrıca bu standartların açık olarak verilmesi de teknoloji gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. CLI ve C# standartlarına aşağıdaki linklerden ulaşıp inceleyebilirisiniz:

C#: http://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-334.htm

CLI: http://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-335.htm

Son söz olarak Microsoft’un Başkanı Bill Gates’in bir sözünü sizlere hatırlatmak isterim:

“Yeni standartlar ve sistemler yaratmak, farklı değişiklikler sağlamakta...Gördüğüm o dur ki; Macintosh bile bu standartlara uymakta.”

                                                                                                                                                           -Bill Gates

*Ecma-international web sitesindeki bilgilere göre verilen rakam.

Referanslar ve Kaynaklar: www.ecma-international.org ,Applied Microsoft .NET Framework

Makale:
ECMA Nedir? Yazılım Mühendisliği Caner Şahan
 • Yazılan Yorumlar
 • Yorum Yaz
Bu konu hakkında yayınlanan yorum bulunmamaktadır.
"Yorum Yaz" tabını kullanarak sizde yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
 • Bu Konuda Son 10
 • Eklenen Son 10
 • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor