Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Caner Şahan
Caner Şahan
http://www.csharpnedir.com/
İletişme geçmek için tıklayın.
24 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: alanda belirli bookmark dosyalari dosyasi dosyasini ederek export kisminda kismindan konfigurasyon kurallar snippet yazdigimiz yerden C# / VC#/.NET Caner Şahan
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Orta
Kategori : C# / VC#/.NET
Yayınlanma Tarihi : 12.8.2005
Okunma Sayısı : 23707
Yorum Sayısı : 0     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 29.11.2023
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 29.11.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Final 29.11.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Bölüm 2 29.11.2023
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
Visual Studio 2005 IDE'si ile Yeni Gelen özellikler - 1
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
dotNet’in başdöndürücü gelişiminde ve bu kadar çok kitleye çok çabuk yayılmasında Visual Studio IDE’ sinin katkısı tartışılmaz bir şekilde görülmektedir. VS’ nin bu kadar gelişmiş olması arayüzün çok kolay bir şekilde yapılmasını sağlamakla kalmayıp, geliştiricilere de kod yazılımlarında ve debuging işlemlerinde çok yarar sağlamıştır. VS’ nin gelişim süreci eskilere dayansa da ivme kazandığı noktayı VS 2002 olarak ele alabiliriz. 2005 yılında piyasaya çıkacak olan VS 2005 ise birçok yenilikle gelmektedir. Bu yenilikler gerek kod yazma, gerekse debug aşamalarında kendini bariz bir şekilde göstermiş ve VS’ninde kendisini ne kadar geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Açıkcası yazılım dünyasında çok konuşulacak yeniliklere imza atılmıştır. Bu makalelerimizde VS 2005’in yeni özelliklerini ele alacağız.

Verimli özellikler:

VS 2005 ile sağlam bir şekilde yapabildiğimiz güzel bir özellik olan kişiselleştirme ile kendinize kullacağınız şablonu hazırlayıp, her defasında ayar yapmaktan kurtulmamızı sağlayabiliriz. Bunu konfigurasyon dosyaları tutarak yapıyor tabii ki. Tools/Import-Export kısmından bu konfigurasyonu belirleyebiliyoruz. İlk olarak bir Export yaparak konfigurasyon dosyasını oluşturalım. Bu konfigürasyon dosyası bizim oluşurduğumuz ayarları tutmaktan başka bir işe yaramaz.Bu şekilde konfigurasyon dosyamızı dışarıya export ederek kopyalıyoruz. Eğer VS’da kendi kimliğimizi taşıyan bir konfigurasyon istiyorsak bu export ettiğimiz dosyayı aynı yerden import etmemiz yeterli olucak ve bir daha zaman kaybetmeden ayarlarınıza kavuşacaksınız.

Yazı Editörü:

Yazı editörü yani kodlarımız yazdığımız alanda çok güzel özelliklerin eklendiğini görüyoruz.

1- Track Changes: VS IDE’si yazılan her yazıyı track ederek sol taraftaki alanda belirli kurallar çerçevesinde renklendirme yapmakta ve geliştiricinin aklındaki sorulara anında cevap vermeyi hedeflemektedir. Mesela bir kod yazdığımız zaman o dosyada ilk durumuna göre bir değişiklik yapılmıştır. VS2005 bu yeni yazdığımız yerden itibaren kaydedilene kadar sarı renkte bir belirteç ile tracking yapar. Ne zamanki geliştirici projeyi kaydetsin veya derlesin(derlerken de proje kaydedilir) bu sarı alanların hepsinin yeşile döndüğünü görürüz. Yeşilin anlamı o kodların az önce yazılıp derlendiğini belirtmek içindir. Aşadaki şekilde bir programdan o an kesiti alınmıştır.Bu özelliği kullanmak istemiyorsak tools/options/text editor kısmından kapatabiliriz.2. Bookmark penceresi:Tool>- BookMark penceresi altındadır.

3. Smart tags:: Office XP’ deki smart taglara çok benzer fakat sadece VB.NET ile kullanılabilen bir özelliktir.

4.Küçük Program eklentileri(Small Snippet):


Code snippet özelliğinin çalışma mantığı şu şekildedir: Daha önceden belirli dosyalar içerisine kayıtlı XML uzantılı dosyaları Parse ederek içerisindeki elementleri ayrıştırıp, editor içerisinde kullanmayı amaçlamaktadır. Bunu bir örnek ile açıklarsak; öncelikle bir klasör oluşturup içerisine code snippet da görülmesini istediğimiz kodun parse edileceği XML dosyasını ekleyeceğiz.caner.xml dosyasını içerik olarak incelersek;;Bu XML dosyası header ve code gibi iki ana parçadan oluşmuştur. Header kısmında yazdığız kod hakkında kısa bilgiler veriyoruz. SnippetType ise kodun hangi şekilde kullanılacağını belirtiyor. Daha sonra ise snippet kısmında kodunumuz hakkındaki kuralları belirtiyoruz. Kuralları belirttikten sonra kullanacağımız programlama dilini seçiyoruz. Daha sonra CDATA kısmında kod yazarken görünecek olan anahtar kelimeyi yazıyoruz. $’lar arasındaki classname ise o kısımların değişken olacağını göstermektedir. Tüm bu kurallar bittikten sonra XML dosyasının bulunduğu klasörü VS’ye gösteriyoruz.Daha sonra yazı editorumuz içerisinde yaratmış olduğumuz code snippet değeri nasıl kullandığımızı görüyoruz.5.AutoRecover:


İkinci makalemizde Vs.Net ile ilgili yeni özellikleri incelemeye devam edeceğiz. Şimdilik hoşçakalın.

Caner Şahan
[email protected]
Makale:
Visual Studio 2005 IDE'si ile Yeni Gelen özellikler - 1 C#, Visual C# ve .NET Caner Şahan
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
Bu konu hakkında yayınlanan yorum bulunmamaktadır.
"Yorum Yaz" tabını kullanarak sizde yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor