Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Nurettin Şimşek
Nurettin Şimşek
http://www.csharpnedir.com/
İletişme geçmek için tıklayın.
2 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: bilesenin derece disinda ekrani inkedit inkpicture kalemi oldugu sekmesinde tablet yazdigimiz yazilari yazimizin yazisiyla yaziyi Mobil Prog. Nurettin Şimşek
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Başlangıç
Kategori : Mobil Prog.
Yayınlanma Tarihi : 1.11.2005
Okunma Sayısı : 43819
Yorum Sayısı : 1     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 8.12.2023
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 8.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Final 8.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Bölüm 2 8.12.2023
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
Tablet PC Uygulamalarına Giriş
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
Tablet PC son yıllarda hızla yayılan ve ülkemizde de yavaş yavaş ama artan bir ivmeyle satışı yapılan cihazdır. Diz üstü bilgisayar özelliklerinin yanı sıra özel ekranı ve kalemi sayesinde, ekran üzerine yazı yazabiliyoruz. Ekranı 180 derece döndürülüp katlandıktan sonra gerçekten bu teknolojinin farkına varıyorsunuz. Özel kalemi sayesinde el yazımızla yazdığımız yazıları bir silgi gibi silebiliriz.

Tabi ki Tablet PC’ nin özellikleri bunlarla sınırlı değil.Bunların dışında el yazısıyla yazdığımız yazıları Text biçiminde düzeltebiliyoruz. Yani tablet PC, el yazısıyla yazdığımız ingilizce bir yazıyı örneğin Arial biçimine çevirebiliyor. Öyle ki el yazımız ne kadar karmaşık olursa olsun yazıyı olduğu gibi çevirmesi gerçekten büyüleyici. Matematiksel fonksiyonları bile yüksek bir başarıda çevirmesi bunun kanıtı diye düşünüyorum. Fakat maalesef bu özellik Türkçe dilini şu an için desteklemiyor. Ama yakında destekleyeceği konusunda bence hiçbir şüphe yok. Bunların dışında Tablet PC’nin diğer bir özelliği ise ses tanıması. Yani bilgisayarımızı ses komutlarıyla hareket ettirebiliriz. Öncelikle uzun bir ses tanıma testi uygulanıyor daha sonra ise sizin sesinizi algılayabiliyor. Örneğin siz “Click the button” cümlesini söylediğinizde bunu bilgisayarınıza algılattırabiliyorsunuz.

Kişisel bir kullanıcı olarak bu özellikleri Tablet PC aldığınız vakit “Microsoft XP Tablet Edition” size sağlıyor ama ben bu cihazlar için uygulama gerçekleştirmek istiyorum diyorsanız eğer “Tablet PC Platform SDK” ’ yı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. VS.NET 2003 kurulduktan sonra http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=B46D4B83-A821-40BC-AA85-C9EE3D6E9699&displaylang=en adresinden Tablet SDK’yı indirebilirsiniz.

Uygulamaya Giriş

Tablet PC Edition Software Development Kit 1.7 yüklendikten sonra 2 adet bileşen(component) toolbar sekmesinde görülmektedir. Bunlar tablet uygulamaları için standart bileşenlerdir. InkEdit ve InkPicture. Kısaca tanımlamak gerekirse InkEdit, TextBox bileşenin özelliklerinin yanı sıra belli bir recognition süresine sahiptir. Bu özellik “Properties” sekmesinde “Reco Timeout” olarak yerini almıştır. InkEdit bileşenin üzerine el yazısıyla yazı yazabiliyoruz. Biz yazmayı durduğumuz anda yazdığımız yazı otomatik olarak çevrilmekte ve InkEdit içerisine aktarılmaktadır.Yukarıda InkEdit üzerine el yazısıyla “Ink Edit Component” yazdım ve “Reco Timeout” özelliğinde belirlediğim süre kadar beklediğimde InkEdit aşağıdaki görünümü aldı.Görüldüğü gibi son derece kullanışlı ve eğlenceli bir component. Yazdığımız yazıyı Text olarak düzelttik, yine aynı şekilde yazdığımız yazıyı InkEdit içine olduğu gibide aktarabiliriz bunu içinde “InkInsertMode” özelliğini kullanmamız gerekiyor.

Diğer bir bileşenimiz ise InkPicture. InkPicture bileşenine klavye ile yazı yazılamaz, yazı yazmak için sadece el yazısı kullanabiliriz. InkPicture içerisine istediğimiz bir resmi ekleyebiliriz.Örneğin el yazımızın da bulunduğu bir duvar kağıdını InkPicture ile yapabiliriz. InkPicture bileşenin arka resmine çizgi ve kareli görünümünü verebileceğimiz bir resim ekleyerek çizgili veya kareli defter gibi kullanabiliriz.

İki bileşeni tanıttıktan sonra  bu iki bileşeni de kullanacağımız, kalem ve silgi özelliklerini uygulayabileceğimiz küçük bir uygulama gerçekleştirelim. InkPicture üzerine yazı yazabildiğimiz gibi silme işlemini de gerçekleştirebiliyoruz. Uygulamamıza başlamadan önce;

using Microsoft.Ink;
ad uzayını (namespace) eklememiz gerekmektedir.

1. inkPicture1.EditingMode = InkOverlayEditingMode.Ink;
2. inkPicture1.DefaultDrawingAttributes.Width = 7;
3. inkPicture1.DefaultDrawingAttributes.Color = Color.White;
1. satırdaki kod ile yazı yazma moduna geçiyoruz. 2. satır ile yazımızın kalınlığını, 3. satır ile de yazımızın rengini değiştirebiliyoruz. InkPicture üzerinde silgi fonksiyonlarını gerçekleştirmek içinse aşağıdaki kod parçacıklarını kullanabiliriz.

1. inkPicture1.EditingMode = InkOverlayEditingMode.Delete;
2. inkPicture1.EraserMode = InkOverlayEraserMode.PointErase;
3. inkPicture1.EraserMode = InkOverlayEraserMode.StrokeErase;
4. inkPicture1.EraserWidth = 500;
1. satırdaki kod ile silgi moduna geçiyoruz. 2. satır ile boyutu belirtilen bir büyüklükte silme işlemini gerçekleştirebiliyoruz, yani silgimizin boyutunu değiştirebiliyoruz. 3. satır ile bağımsız silme işlemi yerine çizgi silme işlemini gerçekleştiriyoruz. Yani kalemimizle yazmaya başladıktan, kalemimizi kaldırana kadar yazdığımız yazıyı bir seferde silmemizi sağlıyor. 4. satır ile “PointErase” modundayken silgi boyutunu belirleyebiliyoruz. Örnek uygulamayı indirmek için tıklayınız.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Not : Görüş ve önerilerinizi bana mail yoluyla ulaştırırsanız, makalelerimi sizlerin istekleri doğrultusunda düzenleme fırsatını bulmuş olurum.                                                       

Nurettin Şimşek
[email protected]
Makale:
Tablet PC Uygulamalarına Giriş Mobil Programlama Nurettin Şimşek
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
EYL
23
2009
YHA HOCAM İNKPİCTUREDE ÇİZDİRME BÜYÜKLÜK RENK FALAN ONLARI YAPTIMDA BİR TÜRLÜ İNKEDİT E OKUTTURAMADIM NASIL YAPARIM MSNDEN ANLATIRMISINIZ.
Sayfalar : 1 
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor