Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Nurettin Şimşek
Nurettin Şimşek
http://www.csharpnedir.com/
İletişme geçmek için tıklayın.
2 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: bahsettigim bunlar collectionmode gesture inkcollector kullaniyoruz. nesnesi nesnesini point(rc.left program satirda stroke strokes tablet yukarida Mobil Prog. Nurettin Şimşek
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Başlangıç
Kategori : Mobil Prog.
Yayınlanma Tarihi : 10.11.2005
Okunma Sayısı : 54146
Yorum Sayısı : 0     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 8.12.2023
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 8.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Final 8.12.2023
Burak Selim Şenyurt
Matematik ve Oyun Programlama - Missile Command - Bölüm 2 8.12.2023
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
El Yazısıyla Şekil Çizme, Undo ve Redo İşlemleri
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
Bir önceki makalemde sizlere InkPicture ve InkEdit bileşenleriyle bir tablet uygulamasının nasıl geliştirilebileceğini anlatmıştım. Örneğin InkPicture bileşenini formumuzun üzerine eklediğimizde, bu bileşen üzerinde hiçbir kod gerekmeksizin yazı yazabiliyorduk. Peki biz sadece InkPicture ve InkEdit değil de diğer bileşenlerinde üzerine el yazımızla yazı yazabilir miyiz? Evet yazabiliriz. Örneğin Formumuza veya forma eklediğimiz bir panel üzerine yazı yazabiliriz. Tablet PC uygulamalarında sıkça karşılaşacağımız birkaç kavramı açıklamak istiyorum. Bunlar Ink, Strokes, Stroke, Packet, Gesture. Yukarıdaki şekilden de anlaşılacağı üzere, Ink nesnesi bir veya birden çok Strokes nesnesi, Strokes nesnesi ise bir veya birden fazla Stroke nesnesi içermektedir.Packet ise Stroke üzerindeki noktalardır. Packet Tablet PC’nin gönderdiği noktaları tutar. Koordinat bilgileri, kalemin açı ve basınç bilgilerini barındır. Kalemimizle yazmaya başladıktan kalemimizi kaldırana kadar yazdıklarımız Stroke olarak adlandırılır ve birden fazla stroke ise Strokes olarak anılır.

Gesture ise hareketlerimizi tanımlar. Strokes ve Ink kavramları yazıya ilişkin isimlerdir, Gesture ise bizim ekran üzerindeki hareketimize işaret eder. Örneğin kalemimizi yazı yazmadan ekran üzerinde gezdirirken bir Gesture olayıyla(event) bu hareketlerimizi yakalayabiliriz.

Temel kavramlardan bahsettikten sonra, şimdi de InkCollector  sınıfından bahsetmek istiyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi eğer bir form veya panel üzerine el yazısıyla bir şey yazmak istiyorsak bu durumda InkCollector sınıfını kullanmalıyız. Bu sınıfın kullanımı son derece kolaydır. 

InkCollector ic = new InkCollector(Panel1);
Yukarıdaki komut ile birlikte Panel1 üzerine yazı yazabilmekteyiz. Aynı şekilde örneğin Formun üzerinde yazı yazmak istiyorsak ;  

InkCollector ic = new InkCollector(this);
veya

InkCollector ic = new InkCollector(Handle);
Komutlarını kullanabiliriz. Sadece Panel üzerine yazı yazmakla kalmayıp, yazdığımızı yazıları yönetebilir, üzerinde değişiklik yapabiliriz. Zira hepsi yukarıda bahsettiğim bir biçimde tutulmaktadır. InkCollector sınıfının CollectionMode özelliği vardır. Bu özellik 3 değer alabilmektedir. Bunlar ;  

CollectionMode.GestureOnly
CollectionMode.InkAndGesture
CollectionMode.InkOnly 
Değerleridir.Eğer CollectionMode özelliğimiz GestureOnly olarak ayarlanmış ise programımız sadece Gesture yani hareketlerimizi algılayacaktır. Ink üzerinde herhangi  bir algı gerçekleşmeyecektir. Eğer CollectionMode özelliğimiz InkAndGesture olarak ayarlanmış hem Gesture hemde Ink üzerinde işlem yapılabilecek eğer sadece InkOnly olarak ayarlanmış ise Gesture eventleri üzerinde işlem yapılamayacaktır.

Programda InkCollector bir Paneli işaret etmektedir ve Panel üzerinde yazı yazmamıza olanak vermektedir, CollectionMode özelliği ise GestureOnly olarak ayarlanmıştır.

InkCollector ic = new InkCollector(Panel1);
ic.CollectionMode = CollectionMode.GestureOnly;
Bu durumda kullanıcı panel üzerinde şeklini çizdikten -örneğin dikdörtgen çizilmiş olsun- belli süre sonra el yazısıyla çizilen şekil silinecek yerine düzgün bir dikdörtgen şekli program tarafından çizilecektir. Tablet SDK’da tanımlı Gesture’lar bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunlu program içerisinde gerçekleştirilmiştir. Örneğin tanımlanmış bir Üçgen şekli vardır. Yani kullanıcı el yazsıyla bir üçgen şekli çizdiğinde, bunu kod sayesinde algılayabiliyoruz, hatta kullanıcın hangi doğrulukta yani çizdiği şeklin üçgene ne kadar benzediği konusunda da bilgi edinebiliyoruz. Sadece üçgen şekli için uygulamamızı gerçekleştirelim.(tamamı ekte verilen dosyada bulunmaktadır)

private InkCollector ic;
private Stack UndoRedo;private void init()
{
1.       ic = new InkCollector(panel1);
2.       ic.CollectionMode = CollectionMode.GestureOnly;
3.       ic.SetGestureStatus(ApplicationGesture.Triangle,true);
4.       ic.Gesture +=new InkCollectorGestureEventHandler(inkCollectorGesture_Event);
5.       ic.Enabled = true;
6.       UndoRedo = new Stack(10);
}


Burada 3. satırda yazılan kod ile InkCollector tarafından üçgen şeklinin algılanacağını belirliyoruz eğer değerimizi false yaparsak program çizilen üçgen şeklini algılamayacaktır.

Programımızda inkCollectorGesture_Event adında bir Event tanımlıdır, bu event ile InkCollector nesnesini ilişkilendirmek için 4. satırdaki kodu kullanıyoruz.Bu event biz şeklimizi çizip hareketimizi durduktan sonra çalışacaktır. InkCollector nesnesinin Enable özelliğini true olarak ayarlıyoruz, bunu yaparak yazı yazmaya olanak sağlıyoruz. Son olarak, undo ve redo işlemlerini gerçekleştirmek üzere kullanacağımız stack yapısı için başlangıç kapasitesi 10 olacak biçimde yer alıyoruz. Şimdi inkCollectorGesture_Event olayımızı inceleyelim.

private void inkCollectorGesture_Event(object sender, InkCollectorGestureEventArgs e)
{
1.       Rectangle rc = e.Strokes.GetBoundingBox();
2.       Point ust_sol = new Point(rc.Left, rc.Top);
3.       Point ust_orta = new Point((rc.Left + rc.Right) /2, rc.Top);
4.       Point ust_sag = new Point(rc.Right, rc.Top);
5.       Point orta_sol = new Point(rc.Left, (rc.Top + rc.Bottom) /2);
6.       Point orta_sag = new Point(rc.Right, (rc.Top + rc.Bottom)/2);
7.       Point alt_sol = new Point(rc.Left, rc.Bottom);
8.       Point alt_orta = new Point((rc.Left + rc.Right) /2, rc.Bottom);
9.       Point alt_sag = new Point(rc.Right, rc.Bottom);
         for (int i=0; i< e.Gestures.Length;i++)
         {
10.               Point[] point = new Point[0];
11.               Gesture gest = e.Gestures[i];
                  switch(gest.Id)
                   {       case ApplicationGesture.Triangle:
13.                                 point = new Point[4];
14.                                 point[0] = alt_sol;
15.                                 point[1] = ust_orta;
16.                                 point[2] = alt_sag;
17.                                 point[3] = alt_sol;
                                      break;                                           
                   }
                   if(point.Length > 0)
                   {
18.                        Stroke str = ic.Ink.CreateStroke(point);
19.                        ic.Ink.Strokes.Add(str);
                   }
         }
}
 

Ekrana çizdiğimiz üçgen şeklin etrafını çevirirsek yani sınırlarını belirlersek elimize bir dikdörtgen geçecektir. Bu dikdörtgeni elde etmek için 1. satırı kullanıyoruz. Aşağıda çizilen bir üçgen için elde ettiğimiz dikdörtgen gösterilmiştir; Daha sonraki 2. ve 9. satırlar arası bu dikdörtgenin koordinat bilgileri alınmaktadır. Çizilecek şekiller bu verilere göre çizilecektir. Daha sonra ise sırasıyla Gesture’lar alınmakta ve  Gesture’ın Id özelliğine bakılarak tanımlanması yapılmaktadır. Bu örnekte sadece üçgen olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer Gesture’ın Id’si,  ApplicationGesture.Triangle olarak belirlenmiş ise ekrana düzgün bir üçgen çizilebilmesi için noktalar belirlenmektedir. Bunlar 13. ve 17. satırlar arasında yapılmaktadır. Yukarıda görülen dikdörtgenin sol altı, üstün ortası ve sağ alt köşeler bir nokta olarak belirlenmektedir.

Sonrasında CreateStroke metodu kullanılarak bir Stroke çizilmektedir. CreateStroke methodu belirlenen noktaları parametre olarak almaktadır. Çizilen stroke ise son olarak InkCollector ile Panele eklenmektedir. Bu durumda kullanıcının çizdiği bir şekil üçgen olarak algılandığında düzgün üçgen şekli çizilmiş olacaktır. Örnek uygulamanın ekran görüntüleri şöyledir ;El yazısıylainkCollectorGesture_Event olayı işletildikten sonra

Şimdide Undo ve Redo İşlemlerinin nasıl gerçekleştiğine bakalım. Daha önce bahsettiğim gibi Panel üzerine bir çok şekil çizdiğimizi düşünelim ve bu şekillerin her biri bir stroke olarak panele çizilmektedir. Dolayısıyla silme ve geri ekleme işlemleri de stroke olarak yapılacaktır. Son eklenen stroke nesnesine ulaşabileceğimizden dolayı, bunu panelden kaldırıp, Stack veri yapımızı atarsak ve kullanıcı işlemi tekrar uygulatmak istediğinde Stack’ten geri alırsak undo ve redo işlemlerini bir kaç satır kod ile gerçekleştirmiş oluruz. Şimdi kodları inceleyelim.

Undo İşlemi ;

1.Stroke s = ic.Ink.Strokes[ic.Ink.Strokes.Count - 1];
2.Int32 id = ic.Ink.Strokes[ic.Ink.Strokes.Count - 1].Id;
3.Int32[] ids = {id};
4.Strokes sTemp = ic.Ink.CreateStrokes(ids);
5.Ink i = ic.Ink.ExtractStrokes(sTemp, ExtractFlags.RemoveFromOriginal);
6.UndoRedo.Push((Ink)i);
7.ic.Ink.DeleteStroke(s);
8.panel1.Invalidate();


Son stroke nesnesini bir Ink olarak Stack yapımıza atacağız, son stroke nesnesini Ink olarak elde etmek için 2. ve 5. satırlar arasındaki kodu kullanıyoruz. 2. satırda son eklenen stroke nesnesinin Id değerini alıyoruz ve sadece bu Id değerinden oluşan bir Int32 dizisi oluşturuyoruz. Zira CreateStrokes methodu Integer dizisi almaktadır. Silinecek stroke nesnesinin bir kopyasını oluşturmak için CreateStrokes methodunu kullanıyoruz ve sTemp adında bir Strokes nesnesine atıyoruz.

5. satırda ise aldığımızı strokes nesnesini ink biçiminde almak için ExcractStrokes methodunu kullanıyoruz. Bu method Ink içerisinden belirlediğimiz strokes nesnesini çıkarıp yenisini bize döndürmektedir. Görüleceği üzere Burada methoda iki parametre gönderilmektedir.Birincisi almak istediğimiz strokes nesnesi ikincisi ise çıkarma işleminin nasıl yapılacağı bilgisidir. Bu parametre için 3 değer girilebilir. Bunlar ;

ExtractFlags.RemoveFromOriginal
ExtractFlags.CopyFromOriginal
ExtractFlags.DefaultRemoveFromOriginal : Ink içerisinden strokes nesnesini keser ve geri döndürür
CopyFromOriginal : Ink içerisindeki strokes  nesnesini kopyalayarak döndürür
Default : Ink içerisinden strokes nesnesini keser ve geri döndürür
Biz programımızda silinmesini istediğimizden RemoveFromOriginal enum değerini kullanıyoruz. Sonra ise alınan strokes, Stack’e atılıyor, ve strokes nesnesi Panel üzerinden siliniyor. Bu şekilde Undo işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Redo İşlemi ;

1.Ink iUndo = (Ink)UndoRedo.Pop();
2.ic.Ink.AddStrokesAtRectangle(iUndo.Strokes, iUndo.GetBoundingBox());
3.panel1.Invalidate();


Redo işlemi, Undo işlemine göre daha kolaydır. Yapmamız gereken tek şey Stack’ten Ink nesnesini alıp panele aktarmaktır.1. satırda stack’ten Ink nesnesi alınmakta ve panele AddStrokesAtRectangle methodu kullanılarak aktarılmaktadır. Bu methodun ikinci parametresi yukarıda bahsettiğim biçimde ink nesnesini çevreleyen dikdörtgeni almaktadır. Bu şekilde de Redo işlemi gerçekleştirilmektedir.

Örnek olarak sadece üçgen şeklinin nasıl çizildiğini inceledik. Ekte verilen programın son halinde aşağı,yukarı,sağa ve sola çizgiler, dikdörtgen,yarım çember,V, ^, < ve > şekilleri, Aşağı,yukarı,sağa ve sola oklar, Üçgen,nokta ve Yukarı-Sağa(Ters L) şekilleri çizilebilmektedir. Program görüntüsü aşağıdaki gibidir.Örnek uygulama için tıklayın.

Nurettin Şimşek
[email protected]
Makale:
El Yazısıyla Şekil Çizme, Undo ve Redo İşlemleri Mobil Programlama Nurettin Şimşek
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
Bu konu hakkında yayınlanan yorum bulunmamaktadır.
"Yorum Yaz" tabını kullanarak sizde yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor