Bu site emekli olmuştur. Arşiv amaçlı olarak BT AKADEMİ sponsorluğunda yayın hayatına devam etmektedir.
C#nedir?com
 
YAZAR HAKKINDA
Turhal Temizer
Turhal Temizer
http://www.turhaltemizer.com
İletişme geçmek için tıklayın.
92 Makalesi yayınlanmakta.
Yazar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Yayınlanan diğer makaleleri için tıklayın.
İlgili etiketler: expression gerekli ilgili incelemeye javascript karsimiza microsoft oldugunu silverlight silverlight? studio uygulamalari windows yapilmis yardimiyla Silverlight Turhal Temizer
 
YAZI HAKKINDA
Türü : Makale
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
Seviyesi : Başlangıç
Kategori : Silverlight
Yayınlanma Tarihi : 29.8.2007
Okunma Sayısı : 41800
Yorum Sayısı : 2     yorum yaz
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS Serbest KÖŞE (?)
Serbest Köşede C#nedir?com üyelerinin hazırladıkları yazılar yayınlanır. Bu yazılar editör incelemesine girmeden yayınlanır.
emre TAŞ
Silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
emre TAŞ
silindi
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSSBlogroll
Turhal Temizer
Conda install environment.yml Package 13.6.2024
Turhal Temizer
Mac OS/X Removing CUDA 13.6.2024
Burak Selim Şenyurt
Rust, WASM, Web Api ve Can-Ban Board ! 13.6.2024
Burak Selim Şenyurt
Kurumsal Yazılımcının Oyun Geliştirme ile İmtihanı 13.6.2024
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
Microsoft Silverlight (Eski Adı ile WPF/E) nedir?
 
Kapat
Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle Arkadaşıma Gönder MySpace Del.Ico.Us Digg Facebook Google Mixx Reddit StumbleUpon
Bu makalede Microsoft’ un nadir açık kaynak kodlu yazılım platformlarından olan SilverLight’ı tanıyıp incelemeye çalışacağız.

Biraz önce makalenin içeriğini okurken benden kaynaklanan yanlış yazım veya da sizden kaynaklanan bir yanlış okuma olmadı.Yanılıyorsam beni düzeltin, Microsoft şirketi tarihinde ilk kez ürettiği bir yazılımı ve web anlayışını tamamiyle değiştirmeye başlayan bir yazılımı açık kaynak olarak sundu ve MAC kullanıcılarına da kullanım imkanı tanıdı.Bu yazılımın adı SilverLight.

SilverLight’ a değinmeden önce bu ürün oluşturulurken hangi ürünlerden yararlanılduığını değinmek gerekiyor.Bence en çok yararlanılan ve bence web tabanlı devamı olarakta kabul edeceğimiz Microsoft Surface’ dir.

Gazetelerden, dergilerden vaya internetten takip ettiğimiz kadarıyla Microsoft Surface isimli bir dokunmatik masa üretildiğini okumuştuk.Peki bu Surface nasıl bir şeydi.Şöyle hayal edin ki bir kot mağazasına gidiyorsunuz ve karşınıza ürünler sunulmuyor.Onun yerine satış elemanı önünde ki masaya dokunarak bize kot modellerini gösteriyor.Eğer farklı renk istiyorsak tek dokunuşla bu modeli karşımıza getiriyor.Hayellerde de bırakmadan resim ile göstermek gerekirse.


Bu teknolojinin hayal olmadığını, prototiflerinin birazdan anlatacağım SURFACE ile kullanılıyor

Bir kaç sene sonrasına değilde günümüze dönmek gerekirse şu anda Surface’ in yapabildikleri ne düzeyde, Surface gerçekten kullanılabiliyor mu, gerçekten böyle bir ürün var mı?.Bu teknolojiyi nerelerde görebiliriz.Türkiye’de şu anda görülebileceğimizi düşünmüyorum.Ama büyük ihtimal bir yıl içerisinde lansmanları yapılarak bu güzel teknolojiyi bizlere yetkililerin tanıtacağından şüphe duymuyorum.Gelecekte nerelerde görebileceğimize gelirsek.Çıkarılış amacı düşünüldüğünde otellerde, mağazalarda gibi örnekler verebiliyoruz.


Microsoft Surface

Microsoft Surface ile ayrıntıları inceleyebilmek için linke tıklayabilirsiniz.

Surface’ e ile aramıza katılan veyada var olupta etkisi dahada anlaşılan yapıları incelemeye devam ediyoruz.Bu dokunmatik teknolojiler üzerindeki çalışmalar uzun süredir devam etmekteydi ve 2005 yılının ortalarına kadar da başarılı kabul edilmekteydi.Fakat Microsoft’ un Windows Vista’ya ve Vista ile aramıza tam anlamıyla yerleşecek olan .net 3.0’ ı duyurması tam olarak ilk etapta tam olarak anlaşılamamış olsa da şu anda hem masaüstü hemde web uygulamalarında devrim niteliği taşıdığını kavramaya başlıyoruz.Peki bu devrim masaüstü uygulamaları üzerindeki etkileri nelerdir bunları incelemeye çalışalım.

Windows Vista ile kullanımı artmış olan uygulamaların çalıştığı pencerelerin şeffaflığı,renklerin daha belirgin ve etkin kullanımı gibi özellikler karşımıza çıkmaktadır.Bu uygulamaları ve pencereleri ilk gördüğümüzde bu işlemleri yapmanın çok zor olduğunu düşünmüştük.Fakat .net 3.0’ ı incelemeye başladıkça ve bu ürünün içerisinde gelmekte olan Windows Presentation Foundation (WPF) ile yapılabileceğini öğrenmiş oluyoruz.Fakat nedir WPF? Temel olarak tanımlamak gerekirse yeni nesil Windows Form uygulamaları. WPF özünde XAML (Extensible Application Markup Language)kodundan oluşan bir arayüz ve gerçek zamanlı 3D rendering(yayınlama) desteğine sahip. XML kodu ile tanımlanan objeler üç boyutlu olarak yönetilebiliyor. Tüm bu sistemin çalışması için hedef makinede .NET Framework 3.0 yüklü olması şart kılınıyor.

Bu temel özelliklerinin dışında Expression Studio ile aramıza katılan Blend, Media , Design gibi üçüncü parti ürünlerin desteği ile yapabileceklerimizi hayal gücümüz ile sınırlandırmayı hedeflemiş bir yapıdır.Kod yazım kolaylığı her yeni .net sürümünde olduğu gibi .net 3.0’da da kolaylaştırılmıştır.

Masaüstü uygulamarı için herşey bu kadar kolaylaştırılmış ve eğlenceli kılınmışken web için de birşeyler yapılması gerekiyordu.Bu amaçla yapılan çalışmalarda WPF ’in web için yayınlanacak sürümünün kod adı WPF/E (WPF For Everywhere) oluyordu.Araştırmalardan yaklaşık bir kaç ay sonra Nisan ayı sonu gibi gerçek ismi şekilleniyordu ve adı Microsoft Silverlight oluyordu.Ürünün ismi açıklandıktan sonra resmi web sitesinde yapabileceklerini anlatan bir vidyo yer alıyordu.İşte o zaman vidyoyu izleyen herkesin düşüncesi Web ’in tamamen değişeceğiydi.Tabi du vidyoya ile gözleri kamaştıran Silverlight ’ı incelerken inanılmaz bir özelliğinide görebiliyorduk.MAC işletim sistemleri üzerinde de geliştirilme imkanı tanıyordu.Bu kimsenin beklemediği bir durumdu.Çünkü Microsoft çıkardığı bütün ürünleri pazarlama stratejisi ve ticari kaygısından dolayı yalnızca Windows üzerinde çalışması için üretiyordu.Bu olayın gerçekleşmesi gelecekte üretilecek ürünlerde de beklenmedik şeylerin olmasını artık sürpriz kılmayacak duruma getiriyor.Artık Silverlight’ ı kullanıcılara sunduğumuza göre neler getirdiğine değinmeye başlayabiliriz.

SILVERLIGHT

Silverlight ile ilgili bilgilerin bir kısmına yukarıda değindik.Şimdi biraz daha ayrıntılı incelemeye çalışacağız.

Adobe firmasının Adobe Flex isimli ürününü web ile uğraşmış insanlar muhakkak duymuşlardır.Duymayanlar için temel bir açıklama verim:Flex MXML, ActionScript 3.0 Ve Flex sınıf kütüphanelerinin toplamından oluşan server -istemci tabanlı yeni bir teknolojidir.User Interface Markup Language ( Kullanıcı Arabirimi İşaretleme Betiği ) sınıfına dahil edilecek geleceğin en popüler web tabanlı teknolojilerinden biridir.Flex geliştiricileri Adobe Flex Builder™ IDE ortamında Coldfusion, Asp, JSP, PHP gibi popüler web programlama dilleri yardımıyla etkileşimli ve güvenli web tabanlı projeler geliştirebilirler. İstemci tarafında kullancılara sadece SWF formatında Flash dosyaları görürler.

Tanımada dikkat ettiyeseniz yaptığımız işlemlerin sonunda flash dosyalarını görebiliyoruz.Bu durum web üzerinde yapılacak olan bütün animasyon işlemlerinin Flash animasyona kayacağını düşünülmekteydi.Fakat Microsoft’ un Silverlight atağı AdobeFlex ’in yayılmasını bir nevi engellemiş oldu.Çünkü Silverlight ’ın kullanımı ve projelerin geliştirilmesi için bir çok olanak sağlanmıştır.Özelliklede bu olanakların başında .net 3.0,Visual Studio ve Expression Studio gelmektedir.

Silverlight temel mimarisini açıklayan bir diyagram aşağıda veriyorum.Bu resim yardımıyla aklınıza takılabilecek bir çok soruya yanıt bulabilirsiniz.Silverlight ’ın nasıl oluştuğuna değinmemiz gerekirse.Sıfırdan üretildi yoksa AJAX gibi eskiden beri var olan özellikler kuvvetlendirilerek iyi bir pazarlama yöntemi ile herkese duyuruldu mu?Silverlight sıfırdan üretilmedi.Python ’nun geliştirilmesi ve buna JavaScript ’in üstün özelliklerinin eklenmesi ile oluşturulmuş bir ürün olarak karşımızda yer alıyor.

Silverlight ’ın WPF ’in web versiyonu olduğunu belirtmiştik.Fakat kafamıza takılan bir nokta var.WPF uygulamaları çalıştırılırken sistemimiz de yalnızca .net 3.0 kurulu olması gerekmektedir.Web için yapılmış uygulamaların bilgisayarımızda çalışması için ne gerekiyor.Flash yardımıyla yapılmış olan animasyonların çalışabilmesi için bir plug-in indirmemiz gerekiyordu.İşte buna benzer bir şekilde Silverlight için gerekli olan plug-in ’leri bilgisayarımıza kuracağız.Bu gerekli araçları indirebilmemiz için Microsoft Silverlight’ ın resmi sitesi olan www.microsoft.com/silverlight adresinden ulaşabiliyoruz.


Silverlight ürününün web sitesinin ana sayfası

Karşımıza gelen sayfadan download linkine tıklayarak karşımıza gelen sayfadan bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemine uygun olan yazılımı indirerek silverlight ile ile oluşturulmuş uygulamarı çalıştırabiliyoruz.İndirmek istediğimizde karşımıza iki ürün çıkmaktadır.Birincisi en üstte yer alan Download Silverlight 1.0 Release Candidate silverlight ile yapılmış olan uygulamaları bilgisayarımızda çalışması için gerekli olan programdır.

Altta yer alan For Developers Only: Download Silverlight 1.1 Alpha Refresh programı ise Silverlight ile proje geliştirmek isteyen yazılımcılar için gerekli program.

Bizim amacımız hem Silverlight ile yapılmış uygulamaları görebilmek hem de yeni Silverlight projeleri geliştirmek olduğu için Windows(İşletim sistemi olarak Windows kullandığınızı varsayıyoruz) için olan yazılımları indiriyoruz.Kurduktan sonra da artık artık SilverLight ile ilgili bütün işlemleri bilgisayarımız yapabilir duruma geliyor.

Silverlight ile yapılmış bir kaç projenin ekran görüntüsü aşağıda yer almaktadır.


Yukarıda ki örneklerin canlı ortamda uygulamalarını görebilmeniz için gerekli linkleri daha sonra vereceğim.

Silverlight ile ilgili örneklerin temel görüntülerini gördüğümüze göre hangi ürünler yardımıyla geliştirme yapabileceğimizi inceleyebiliriz.

İlk olarak .net için Visual Studio olacak. 2008 sürümü yardımıyla geliştirmeyi yapabilmekteyiz.Bunun için New Project menüsünün altından karşımıza çıkan projelerde SilverLight’ ı seçerek yapabiliyoruz.Yukarıda açıkladığımız gibi Silverlight javascript ile kuvvetlendirilmiş bir program ve oluşturduğumuz uygulamalarıda javascript yardımı ile oluşturuyoruz.Fakat kafanıza bir sorun takılabilir.JavaScript’ i nasıl yazacağım ,çünkü tamamen ezbere yazılan bir dil.İşte bu an da yardımımıza .net 3.5 ile kuvvetlendirilmiş VisualStudio 2008 geliyor.Bünyesinde javascript için intellisence(kod tamamlayıcısı) yer almaktadır.Bu özellik hem silverlight uygulamarında hem de yaptığınız asp.net uygulamalarında çok işinize yarayacaktır.


Bu özellik yardımıyla hemde bize .net 3.5 ve VisualStudio 2008 ile gelen bir yeniliği incelemiş olduk.

VS.net ile çalışabildiğimizi gördük.Farklı olarak hangi programlar yardımı ile çalışabileceğimize değinmek gerekirse.:

Expression Studio gibi üçüncü parti programlar yardımı ile de Silverlight ile proje geliştirebiliyoruz.İlk olarak Silverlight için animasyon ve temel yapıyı tasarlayabileceğimiz Expression Blend ’i inceleyelim.

Expression Blend ’ın temel yapısını, animasyonların nasıl oluştuuğunu ve nasıl uygulama geliştirilebileceğimizi geçmiş makalelerimizde değinmiştik.Expression Blend ’ın temel özelliklerine ek olarak Silverlight ile proje geliştirmeyede olanak tanımaktadır.

Proje geliştirmek için ilk olarak,Expression Blend 2 August Preview ’ı yüklemeniz gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir nokta ise Expression Blend 2 ’nin istediğimiz işleri yapabilmesi ve çalışabilmesi için .net 3.0 ve silverlight ile ilgili özellikleri kurmamız gerekmektedir.

Yükledikten sonra ise proje geliştirebilmemiz için herhangi bir engel kalmamaktadır.Silverlight projeis geliştirebilmemiz için yeni bir proje açarken izlediğimiz yöntemleri kullanabiliriz.Expression Blend ’ın bize Silverlight ile proje geliştirirken sunduğu olanaklar;Silverlight için JavaScript geliştirmek, Silverlight için .net uygulaması geliştirmek, Silverlight için Orcas(Visual Studio 2008) uygulaması geliştirmek.Blend ’ın bize sağladığı geniş içerikten silverlight için olanları bunlardı.

Blend ile ’de geliştirdik.Ya silverlight ile ile çalıştırabileceğimiz görüntü dosyaları gerekirse ne yapmamız gerekecek.Expression Design programı tam aradığımız bir yapı olarak ortaya çıkmaktadır.Design programında, File-->Export... menüsünde ki seçenek tıklanarak karşımıza gelen pencerede XAML seçeneği seçilir.Save butonuna tıkladığımız zaman karşımıza bir ekran gelecektir.Bu ekranda Silverlight yazılı olan seçenek seçilerek kaydettiğimiz görüntünün Silverlight ’a kullanılacak olan bir resim olduğunu belirtir ve bize XAML dosyalarını sunar.Eğer bu oluşan dosyayı internet Explorer yardımıyla açarsanız görüntümüzün sanki bir silverlight projesiymiş gibi olduğunu görürüz.Design bizim için gerçekten gerekli bir program olarak ortaya çıkmaktadır.Oluşturduğumuz görüntüyü XAML olarak kaydet ’i seçtikten sonra karşımıza çıkan ekran aşağıda belirtilmiştir.Eğer kaydetmeyip yalnızca XAML kodlarını kullamak istiyorsanız ise de Graphics seçeneğinin hemen altında yer alan XAML ’i seçerek otomatik olarak oluşturulmuş olan kodları kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak bilgilerimizi toparlamak gerekirse.

Silverlight ’ın çıkmasından önce teknelojisinin kullanıldığı Microsoft Surface ’i gelecekte nasıl olacağını ve günümüzde bize neler sağladığına değindik.Daha sonra silverlight ’ın çıkmasına sebep olan ve Silverlight ’ın masaüstü formsal versiyonu diyebileceğimiz WPF ’e temel olarak değindik. .net 3.0 ’ı ,bu teknoloji ile karşımıza çıkan yeniliklere temel olarak değinmeye çalıştık.Tanımlamalarda son nokta olarak ise asıl konumuz olan Silverlight ’a değindik.Diyagramik yapısını gördük ,hangi yapıların geliştirilmesi sonucunda oluştuğunu gördük.

Temel tanımlamaların sonucunda Silverligt ile oluşturulmuş uygulamaları nasıl çalıştırabileceğimize değindik.Daha sonra Hangi ortamlar üzerinde geliştirebileceğimize geliştirirken hangi geliştirme araçlarını kullanabileceğimizi kontrol ettik.Bu geliştirme araçlarından Visual Studio ’yu kontrol ederken ise gelen yenilikleri arasında javascript kod tamamlayıcısının olduğunu gördük.

Genel olarak makalemizde anlatmaya çalıştığımız Silverlight nasıl oluştu.Nerelerde kullanılabiliyor(Kullanılamadığı bir yerin olmaması farklı bir durum tabiki).Hangi araçlarla kod yazabilecemize değindik.Şimdi ise sizlere Silverlight ile yapılmış ve canlı hayatta kullanımda olan bir kaç örnek vereceğim.

Mehmet Nuri Çankaya bunları aşağıdaki linkler olarak toparlamış, ve bizlere sunmuş ben de sizlere sunuyorum kendisine çok teşekkür ediyorum.

Silverlight Airlines Demo Silverlight Mind Map Grand Piano
3D Teapot Demo Infragistics Controls Demo Silverlight Pad
Silverlight Playground JavaScript / .NET Chess Amazon Search Visualization
Silverlight Rocks Laugh-o-Sphere AOL Social Mail Gadget
SilverNibbles LiveStation Binary Clock
Smalltalk on Silverlight Matrix Digital Rain Browser Poker
2D Physics Simulation Popfly Dr Popper
Bubble Factory Telerik RadControls 3D Cube Roxio Buzz
Michael’s Journal Digger XamlWebPad
Sprawl Python Console GlyphMap
Bubblemark Verlet Integration Algorithm Sierpinski Triangle
Office Ribbon Disco Dance Floor XPS Viewer
Surface Prototype Reflecting Graph GOA WinForms Demo
Comic Book Viewer Windows Vista Simulator Silverlight Chess Game Replay
Photopoints Gallery Dr Greenthumb Zero Gravity
SVG to Silverlight Converter Reflector for Silverlight Gradient Animations
Destroy All Invaders Windows Journal-to-Silverlight Converter  


Bir makalemizin daha sonuna gelmiş fakat bir yazı dizinide başlatmış oluyoruz.

Silverlight ile ilgili bilgilerimii sizler ile paylaşabildiysem ve yararlı olduysa ne mutlu bizlere.Daha sonraki makalelerimizde silverlight ile yapılmış uygulamalara ve örneklere değineceğim.

Umarım yararlı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Kaynaklar

http://www.microsoft.com/silverlight
http://www.microsoft.com/expression
Makale:
Microsoft Silverlight (Eski Adı ile WPF/E) nedir? Silverlight Turhal Temizer
  • Yazılan Yorumlar
  • Yorum Yaz
EYL
15
2007
Aynen öyle.Hatta bu özellikleri kullanıp test edebilmeniz için microsoft tarafından geliştirilmiş olan Popfly isimli bir sistem var.Bugüne dek üretilmiş olan Silverlight uygulamalarının kodları sizlere verilmiştir.Zaten silverlight ile ile uygulama geliştirirken temel özellikler dışında özel işlemler yapmak istemiyorsak,JavaScript ve XAML ağırlıklı olarak uygulamalarımızı geliştiriyoruz.Bu da geliştirilmeye açık olduğuna işarettir.Yukarıda bahsettiğim popfly için,www.popfly.ms adresinden ulaşabilirsiniz.
EYL
9
2007
Şimdi SilverLight açık kaynak kod ve biz onu alıp birşeyler ekleyip yeniden kullanabiliyoruz, dağıtabiliyoruz. Doğrumu anladım?
Sayfalar : 1 
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi için tıklayın.
Üye değilseniz Üyel Ol linkine tıklayarak üyeliğinizi hemen başlatabilirisniz.
 
  • Bu Konuda Son 10
  • Eklenen Son 10
  • Bu Konuda Geçmiş 10
Bu Konuda Yazılmış Yazılmış 10 Makale Yükleniyor
Son Eklenen 10 Makale Yükleniyor
Bu Konuda Yazılmış Geçmiş Makaleler Yükleniyor