Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sistem Programlama
 C#nedir?com Forum : C/C++ : Sistem Programlama
Mesaj icon Konu: c# ve c++ arasındaki fark nedir ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>

Yazar Mesaj
black&white
Newbie
Newbie

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı black&white Cevaplabullet Konu: c# ve c++ arasındaki fark nedir ?
    Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2006 Saat 13:01

Merhabalar,

Sitenizde yeniyim. c dili hakkında henüz bir  bilgim yok. Öğrenmek istiyorum. Bunun için kaynak toplamam lazım. Fakat c++ ve c# arasındaki fark nedir, ikisi birbirinin ardı mı, hangisinden başlamam gerekli bilmiyorum. Yardımcı olursanız çook sevinirim... 

IP
kerasertuero
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 134
Alıntı kerasertuero Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2006 Saat 13:48

Alıntıdır.... Karar senin..

Bildiğimiz gibi bilgisayarları programlamak için programlama dillerine ihtiyaç duyulur.Bu dillerden en popülerleri Basic,C,C++,Pascal,Java ve Assembler 'dır.Makina dili ise donanımı kontrol etmek için donanımı üreten firma tarafından tanımlanan komutlar kümesidir. Bazı programlama dilleri derleyicilere ihtiyaç duymasına karşın bazıları ise yorumlayıcılara ihtiyaç duyarlar, mesela bir c++ programını çalıştırabilmek için C++ derleyicisine ihtiyacımız varken, Perl ile yazılmış bir CGI scripti için komut yorumlayıcısına ihtiyacımız vardır. Derleyiciler programı çalıştırmadan önce kodları makina komutlarına çevirirler fakat yorumlayıcılar bir grup kodu satır satır ya da bloklar halinde yorumlayarak çalıştırırlar.

Aslında derleyiciler de, komut yorumlayıcıları da birer bilgisayar programından başka birşey değildirler.Yani c ve c++ dilleri bir giriş bekleyen ve çıkış veren birer bilgisayar programları gibi düşünülebilir.Giriş olarak kaynak kodu veren bu programlar çıkış olarak ise makina kodu
üretirler.

C ve C++ dillerine kısa bir bakış:

C dili en popüler yapısal programlama dilidir.C dili Dennis Ritchie tarafından, Martin Richards ve Ken Thompson tarafından geliştirilen BCBL ve B dillerinin temelleri üzerine kuruldu.

C dili "The C Programming Language by Brian Kernighan and Dennis Ritchie" kitabıyla büyümüştür.C dili için, 1983 yılının büyük önemi vardır.Çünkü 1983 yılında ANSI standartlar komitesi C standartları için toplanmıştır.Bu standartlaşma süreci tam 6 yıl sürmüştür.Ve tabi ki şu anki standartların oluşumuna katkıda bulunan ANSI 99 standartları da diğer önemli bir gelişmedir.

C programcılar tarafından herhangi bir tür program geliştirmek için yazılmış genel amaçlı bir dildir. C ile bir düşük seviyeli sistem için program yazabileceğimiz gibi, yüksek seviyeli bir GUI(Grafik Arabirimi) tasarlamamız da mümkündür.Ve elbette kendi kütüphanemizi de C ile oluşturabiliriz.C dilinin ortaya çıkmasından bunca yıl geçmesine rağmen popülaritesini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Günümüz programcıları çeşitli amaçlar için programlarını geliştirirken C dili ile yazılmış kaynak kodlarını kullanırlar.

Bjarne Stroustrup 1980 yıllında C++ dilini ortaya çıkarmıştır. C++ dili C temelli ve C nin bir üst kümesi olarak düşünülebilir. C++ en popüler nesne temelli programlama dilidir. C++ dilinin ilk ismi "C with Classes"(C ile sınıflar) idi. C++ dili C diline nazaran daha etkili ve güçlüdür.Ve en önemli özellği ise C 'den farklı olarak nesne temelli bir dildir.Şu anda C++ dili ANSI ve ISO kuruluşları tarafından standartlaştırılmıştır. Bu standartların son versiyonu 1997 yılında yayınlanmıştır.

C# diline kısa bir bakış:

C#, güçlü, modern, nesne tabanlı ve aynı zaman type-safe(tip-güvenli) bir programlama dilidir.Aynı zamanda C#, C++ dilinin güçlülüğünü ve Visual Basic' in ise kolaylığını sağlar.Büyük olasılıkla C# dilinin çıkması Java dilinin çıkmasından bu yana programcılık adına yapılan en büyük gelişmedir. C#, C++ 'ın gücünden , Visual Basic 'in kolaylığından ve Java 'nın da özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış bir dildir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, Delphi ve C++ Builder 'daki bazı özellikler şimdi C# 'da var. Ama Delphi ya da C++ Builder hiçbir zaman Visual C++ ya da Visual Basic 'in popülaritesini yakalayamamıştır.

C ve C++ programcıları için en büyük sorun, sanırım hızlı geliştirememedir. Çünkü C ve C++ programcıları çok alt seviye ile ilgilenirler.Üst seviyeye çıkmak istediklerinde ise zorlanırlar.Ama C# ile artık böyle bir dert kalmadı.Aynı ortamda ister alt seviyede isterseniz de yüksek seviyede program geliştirebilirsiniz.C# dili Microsoft tarafından geliştirilen .NET paltformunun en temel ve resmi dili olarak lanse edilmiştir.C# dili Turbo Pascal derleyicisini ve Delphi 'yi oluşturan takımın lideri olan Anders Heljsberg ve Microsoft'da Visual J++ takımında çalışan Scott Wiltamuth tarafından geliştirilmiştir.

.NET framework'ünde bulunan CLR (Common Language Runtime), JVM (Java Virtual Machine)' ye, garbage collection, güvenilirlik ve JIT (Just in Time Compilation) bakımından çok benzer.

CLR, .NET Framework yapısının servis sağlama ve çalışma zamanının kod organizasyonu yapan ortamıdır. CLR, ECMA standartlarını destekler.

Kısacası C# kullanmak için CLR ve .NET Framework sınıf kütüphanesine ihtiyacmız vardır. Bu da demek oluyor ki C#, JAVA, VB ya da C++ değildir. C,C++ ve JAVA 'nın güzel özelliklerini barındıran yeni bir programlama dilidir. Sonuç olarak C# ile kod yazmak hem daha avantajlı hem daha kolay hem de etkileyicidir.

Bir başka yazıda buluşmak ümidiyle ...

Kaynak:John Godel
Yazan ve Çeviren:Sefer Algan

kerasertuero
We have been getting learning
----kera'ca çözüm----
IP
sagopa87
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 53
Alıntı sagopa87 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2006 Saat 23:45

Arkadaşım bende C++ çalşıyodum ama artık c# e çalışmak istiyorum çünkü c# hem c++ gibi güçlü hemde daha kullanışlı ama mantık olarak birbirinden farklı sadece görünüş olarak benziyolar benden sana tavsiye c# öğren :))

IP
x_dogan
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 29
Alıntı x_dogan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2006 Saat 08:56
c# yerine C++ öğrensen daha iyi. Herkes C#'a geçiş yaptığı için piyasası düştü bence. Çok az bilen bile ben biliyorum diyor.
Sonuçta C# ile ilgili bir iş ilanına 300 kişi başvuruyor ve onların hepsi biliyorum diye geçiniyor.
IP
sagopa87
Groupie
Groupie

Alıntı sagopa87 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18 Kasım 2006 Saat 21:39
Ya gerçekten C++ ın piyasası iyi mi.Aslında ben piyasa c# a yöneldiği için c# öğrenmek istiyordum yoksa C++ da bayağı ilerlemiştim:))
IP
akhin
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 130
Alıntı akhin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 Saat 20:31
c# ile c++ farkli dünyalarin cocugudur , biri ile sistem programlama ve hatta baska kütüphaneler ile belli ölçüde uygulama yazilimi yaparken digeri ile veritabani isleminden baska birsey yapılamaz

Türkiye de cogunlukla C#,Java ilani gorursunuz cunku cogunlukla veritabani yazilimlari yapilmaktadir.

Sistem programlama , alt seviye yazilimlar yok degildir fakat gercek anlamda boyle bir endüstrisi Türkiye de ne yazik ki olusmamistir

Düzenleyen akhin - 01 Aralık 2006 Saat 20:33
IP
toonami
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 31
Alıntı toonami Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2007 Saat 19:51
mümkün se c#  yü  nerden  edine bilirim teşekkürler
amotor programcı
IP
deleteduser
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 634
Alıntı deleteduser Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2007 Saat 11:24
.

Düzenleyen mfakbulut - 19 Nisan 2011 Saat 13:53
IP
sur_
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 113
Alıntı sur_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2007 Saat 15:24
Ya aslında öyle bir şey yok bence C++ ile yapılabilinen herşey C# ile yapılabilinir. Ama arkadaş sanırım C++ ile Visual C#'ı kıyaslıyor. Ama yinede farketmez yinede yaparsın birde sanırım C# ile console application yazılabildiğini de bilmiyor.

C# tamemen Microsoft un Framework unu kullanan bir syntax gibi bişi bizim işimizi C nin syntax i ve pointer mantığı sayesinde bazı yerlerde kolaylaştırıyor o kadar.
IP
damnlucifer
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 33
Alıntı damnlucifer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2008 Saat 13:55
siz c# ile işletim sistemide yazarsınız ?
IP
sngadm
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 3
Alıntı sngadm Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2008 Saat 17:05
C# ile de C++ ile de direkt olarak açılan işletim sistemi yazılamaz. İşletim sistemlerinin çekirdekleri Assembly ve C ile yazılır. Ayrıca sadece BIOS API kullandıkları için standart kütüphaneleri bile yoktur. (C Std. küt. sin,tan vs. fonksiyonlarının bir kısmı native'dir (Makina kodudur))

Düzenleyen sngadm - 22 Ağustos 2008 Saat 17:43
SngLabs
IP
KurtariciPlus
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 49
Alıntı KurtariciPlus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2008 Saat 04:15
Evet arkadaşlar, C/C++ elbette işletim sistemi için C# dan iyidir(Hatta tek seçenek). Ancak Geniş bakalım, c++ la bir web sitesinin kodlarını geliştirmek delilik olur (nasıl C# ile işletim sistemi yazmak delilikse, aynı şekilde), artık 3D oyunlar c# ile geliştiriliyor mesela, c++ ilede aynı şey yapılır ama teknoloji ilerledigi için artık hata ayıklaması kolay, bellek yoneyimi gibi konularda gelişmişbir dilde şart yani(C# gibi :P), ama bu demek değil ki c++ gereksiz,(ki böyle bişe dersem beni tımarhaneye atmak caiz olur :P), c++ daha önce dediğim gibi işletim sistemi, hızlı çalışması gereken program parçalarında kullanılmalı, ve ikisi yan yana kanka gibi olmalı birini atıp digerini almak olmaz. 
IP
msusur
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 155
Alıntı msusur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13 Kasım 2008 Saat 13:36
arkadaşlar yukarıdaki yazıda olay çok güzel anlatılmış. Fakat şunu eklemek istiyorum, c# a geç ya da c++ a geç gibi birşey bence yanlış. Kesinlikle yapacağınız işe bağlı. C# kullanırsanız, bir kere platform bağımlı olucaksınız. Yani Windows dışında uygulama geliştirmeniz çok mümkün değil. Fakat diğer yandan windows mobile yeni nesil pek çok cep telefonunda dahi yer aldığına göre bu o kadar da sorun olmicak. Daha da diğer bir taraftan c# bir framework üzerinde çalışıyor. Native çalışan bir ortama göre elbette daha yavaş. Yeri geldiğinde Delphi, c# dan daha hızlı çalışıyor. Bu yüzden oyun geliştiricileri çoğunlukla c++ ı tercih ediyor çünkü native çalışabiliyor. Fakat evet windows'un yaptığı bir takım atılımlar sayesinde artık c# geliştiricileri de oyun konusunda oldukça geniş kütüphanelere sahip.

Eğer yapacağın iş bir veri tabanıyla çalışan bir programsa ya da web servisleri gibi bir takım yeni nesil teknolojileri kullanıyorsa c# kullanmak çok büyük bir avantaj gerçekten. Fakat eğer daha hızlı olucak, çizimler yapıcak ve yeri geldiğinde ben linux üzerinde de çalıştırıcam diyorsan java ya da c++ tavsiye ederim.gerçi c# kodları da java ya dönüşebiliyor öyle dönüştürücüler de mevcut.

Yani kısaca her programlama dilinin özel kullanım alanları var. C++ öldü ya da c# harika süper birşey c++ ı döver demek çok doğru değil. Yerine göre doğru tercihleri yapmak lazım.

@KurtariciPlus, hocam c# ile işletim sistemi yazmak delilikten ziyade mümkün değil :)
IP
tmelal
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 120
Alıntı tmelal Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 Saat 14:11
merabalar, ben c# ile program geliştiriyorum. kesinlikle msusur arkadaşa katılıyorum. dil seçimi tamamen yapılacak olan işle alakalı. şimdi burada php mi yoksa asp.net mi diye tartışmak anlamlı fakat c# mı yoksa c++ mı diye soracak olursanız aynı şeyi söyleyemeyecem. çünkü php ve asp.net aynı işi yapıyor aşağı yukarı. birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları var. ama c++ ve c# ta aynı işi yapar gibi görünür ama farkları bariz ortada.
yukarıda bir arkadaşın değindiği gibi, türkiyede veritabanı programcılığı geliimiş, bu yüzden c# favori, ama ben win32 api lerle alakalı gelişmiş bir hook programı yazmak isteyince gördümki c# aciz kalıyor. bircok programcı bu işi yaparken c++ ile dll yazıyor c# ta o dll i kullanıyor, tabi bu illa da c# ile yapacam diyenler için.
c++ ın gücü tartışılmaz, c# ın avantajlarıda tartışılmaz.
ihtiyaca göre dil seçmek şart.c# ta program yazarken framework un yapamanıza izin verdikleri ile sınırlısınız ama c++ ta işlemciniz ile sınırlısınız:)
amacı belirleyip ona göre hareket etmek gerek...
IP
yemre
Groupie
Groupie

Alıntı yemre Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31 Aralık 2008 Saat 11:37
ve c# c nin c++ yanında kanı arabsı kalır 
IP
cskywalker
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 8
Alıntı cskywalker Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2009 Saat 11:02
Orası öyle kimse oyun veya server yazmada c# tercih etmez.c++ ın modası da geçmez c# microsoft sayesinde ayakta duruyor,işimizde genelde windows masaüstü programlama olduğundan tercih ediyoruz.Performans gerektiren uygulamalarda c++ın yerini tutacağını sanmam.
IP
yemre
Groupie
Groupie

Alıntı yemre Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2009 Saat 17:19
dediğin gibi aslında hepsnn programlama alnında kullanım alanları bırbırınden genelde farklı olmus artık.. 
IP
hexaturk
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 91
Alıntı hexaturk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2009 Saat 04:31
arkadaşlar c# c++ tan sonra geliştirilmiş bir dildir ve 100% nesne yönelimli mantığına sahiptir. bence aradaki en güyük fark sistem yada veritabanı uygulaması geliştirmekten çok nesne yönelimli programnlama tekniğini kullanmada daha elverişli olmasıdır.

c# ve java arkadaşım şaşma ..
IP
by_luke
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 3
Alıntı by_luke Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2009 Saat 11:57
Bende bilişim egitinde c++ a yeni başladım ancak çok zevkli gidiyor. inşallah böyle devam eder.Sanada tavsıye ederım.
IP
iladiyes
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 19
Alıntı iladiyes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2009 Saat 10:38
Bende şu ana kadar sadece Basic kullandım.Şimdi ise c# kullanmaya başladım.Acemilerden de ötede.İnşallah başaracaz.Konunun başlığını görünce C# hakkında biraz bilgi alırım diye düşündüm.Fakat bütün mesajları en az iki defa okudum fakat hiç bir şey anlamadım.Benim yeni olduğumdanmıdır yoksa konuların karışıklığından mıdır onuda anlamadım ama hade hayırlısı.Bakalım ne olacak. 
IP
bbs2006
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 19
Alıntı bbs2006 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2010 Saat 10:40
ben elektronik öğretmeniyim.
Entegre programlıyoruz. bunun görsel yazılım için c++ mı yoksa c3 daha uyugn olur

IP
sunrise_mbs
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 23
Alıntı sunrise_mbs Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2010 Saat 00:37
hangisinde iş varsa o en iyisidir..
IP
yesugey
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 555
Alıntı yesugey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2010 Saat 15:45
bbs2006 hocam,
Eğer işin görsel kısmını Windows Applicationlarla yapıyorsanız C3bbs2006 uygundur.

Yeni öğrenecek birisine tavsiyem C#'tır. C++ kesinlikle daha geniş kapsamlı ve bilenin tuttuğunun altın olcağı bir dildir, ama Türkiye'de değil. Ayrıca C++ öğrenmesi uzun, zahmetli ve platform bağımsız bir dildir, öğrenmek yıllar alır.
Oysa C# Microsoft toollarını kullanmak için dizayn edilmiş, kullanımı rahat, platformu belli, geleceği parlak bir dil. Mantığını oturttuktan sonra kolayca iş bulabilir, yazılım geliştirebilir ve kariyer yapabilirsin. 
IP
genc1i
Newbie
Newbie

Alıntı genc1i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2011 Saat 23:45
Arkada?lar birçok yerde C C++ farkyny ara?tyrdym bir çok farkly görü? var ama ço?unuz emeklemeden ko? diyorsunuz soru soranlara resmen. Bir i?in temelini manty?yny bilmeden üst seviyede program yazsanyz ne i?inize yarar ki gün gelir bi yerde tykanyr o en alt seviyeye ihtiyaç duyarsynyz-bu alt seviyede sanyrym C nin kendisi oluyor-.

Bende Visual C++ ö?renmek için yola çyktym fakat öncelikle C yi ö?renmeye karar verdim. Daha öncede Pic programlamak için bir çok üst seviye dil önerileri oldu ama asembler den ba?lady?ymda üst seviyeleri parma?ymda döndürdü?ümü gördüm.
C++ C# hakkynda pek bir bilgim olmasa da yeni ba?lyyacaklara kesinlikle en temeli öneririm yani önce C sonraki adym C++ sonra ilerletmek isteyen burdan devam etmeli.
Ayryca zaten Türkiye'de site tasarymyymy? basit muhasebe programlaryymy? gibi ?eyler artyk çok syradan daha sa?lam daha köklü programlar yazylmaly.

Düzenleyen genc1i - 05 Nisan 2011 Saat 23:46
IP
samicik
Newbie
Newbie

Alıntı samicik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23 Eylül 2011 Saat 00:01
Orjinalini yazan: damnlucifer

siz c# ile işletim sistemide yazarsınız ?

arkadaşım sizin için üzgünüm ama Singularity isimli projeden haberiniz yok her halde.

C# OS İndirip Kurabilirsiniz, Projenin arkasında da Microsoft var. Buda C# ın gövde gösterisi demek her halde.

http://singularity.codeplex.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Singularity_(operating_system)

http://research.microsoft.com/en-us/projects/singularity/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Singularity

Maksadım C# C++ dan üstündür yada C++ C# tan üstündür demek değil ama bu şekilde yapılan anlamsız tartışma ve milletin kendi kendine girdiği triplere gerek olmadığını düşünüyorum. Burada daha manalı tartışmalar/paylaşımlar yapılabilir. Aklıma gelmişken Arçelik'de Koç Holding'in Ürünü Beko'da ama insanlar "benimki daha iyi" den öteye gidemiyorlar, buda komik geliyor bana.

Birde programcı açısından şöyle bir durum vardır bence tabi. Her programcı konusunda uzmandır. Mesela bir web programcısı ya ASP.NET veya ASP'yi iyi bilir ya da PHP'yi , ancak ikisinden de anlar. Bir müşteriniz sıkıntıya girmiş siz PHP/MySql kodluyorsunuz ama müşteriniz sizinle tanışmadan ASP veya ASP.NET/MSSQL üzerine bir yapı kurmuş tepecek misiniz müşterinizi yoksa sıkıntısını halletmenin yoluna mı bakacaksınız? Teperkende sizin yazılımınızın dili dandik o yüzden bak/a/mıyoruz mu diyeceksiniz?

Lütfen yapmayalım bunu. Bu bizlere sadece zarar veriyor, ben eminim ki bu konu bir arkadaşın içinden çıkamadığı bir C/C++/C#/VB.NET .... vs.vs. konusu olsaydı ve şu mesajlarımızı yazmak için harcadığımız zamanı onun için harcasaydık, hepimiz bir harf de olsa bir tecrübe veya bilgi kazanırdık, kazanmasak bile birine yardımcı olmuş olurduk, bu bile yeterdi.

Biz toplum olarak neden böyleyiz neden hiç bir konuda anlaşamıyoruz, bilmiyorum, yıllarca ASP/PHP tartışması yapıldı ve Microsoft bugün PHP ye direk destek vermeye başladı çünkü o yazılımcılarda bir yazılımcı ve burada bir ticaret var, kavga var, yıllardır ve halen araba tartışması yapıyoruz, ve bu tartışmayı yapanların laf konuşanların hayatında bu arabalardan hiç birine binmemiş olmadıkları da ayrı bir mesele, hiç bilmediğimi konuda bile kitap yazacak kadar yorum yapıyoruz gereksiz ve boş yere, bu tartışmaların neticesinde soruyorum x aracına binene gayet mutlu ve memnun, y aracına binen de, diğerleri de ama olur mu biz tartışmasak, yorum yapmasak, gıybet etmesek, kalp kırmasak kesinlikle olmaz.

BMW, Mercedes, VW ..... , yıllardır takım tarkışması, ırk tartışması, ve hada bir sürü şey... Ve geriye dönüp bakıyoruz elimizde ne var KOSKOCA BİR HİÇ Ama takımlar paralarını alıyor, sizin o küfür ettiğiniz oyuncu artık sizin takımınızda ve gayet güzel oynuyor , (peki nereye gitti o küfürler?), BMW yeni bir araç yapmış ondan bilmem kaç milyar dolar/euro para kazanmış, Bir Bulgaristan! firması olan X şirketi ASP ile yaptığı yazılımdan ötürü bilmem ne ödülüne layık görülmüş, Y Adlı kişi PHP ile çok yeni bir şey ortaya koymuş, bizim konuştuklarımız ne oldu? Peki bu arada biz ne yaptık? Ben söyliyim hala aynı yerdeyiz forum köşelerinde çok özür dileyerek söylüyorum "bizim olmayan sidiği" yarıştırma peşindeyiz. Yapılanların tümü doğru bizede bu yakışırdı(!) zaten.

Uzadı biraz ama kusura bakmayın... Selametle.

Düzenleyen samicik - 23 Eylül 2011 Saat 00:36
IP
ensar06
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 468
Alıntı ensar06 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2012 Saat 02:18
Performans gerektiren uygulamlarda c++ tercih edilir mesela Adobe Photoshop,FireWorks,Flash.3D oyunlar(Need For Speed) gibi uygulamaların çoğu c++ tasarlanmaktadır.C#'tada bu tarz uygulamları hatta photoshop bile yaparsın ama performans yetersiz kalır bellekte çok yer işgal eder donmalara sebebiyet verir Bana kalırsa c++ öğren yannda ek olarakta arada c# bak c++ iyice öğrenirsen çok süper uygulamalar geliştiririrsin.
C++,Assembly ve C# ile devam etmekteyim..

http://www.kodsanayisi.com
IP
SeMoLi
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 169
Alıntı SeMoLi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2012 Saat 03:01
Karşılaştırdığın şeylerin biri deniz biri gökyüzü gibi bişey :) ya dalgıç olursun ya da yamaç paraşütçüsü.. yapacağınız yazılıma bağlı kullanmanız gereken kaynaklar hangisine ihtiyaç duyarsa onu tercih etmelisiniz. kolay geliştireyim derseniz c#.net i tercih edebilirsiniz. c++ ile yazılmış dll dosyalarını da DllImport veya Referans yöntemi ile her halikarda kullanabilirsiniz.
IP
bad_man
Groupie
Groupie

Gönderilenler: 60
Alıntı bad_man Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2012 Saat 11:31
Kardeş İşsiz Kalmak İstemiyorsan İkisinide Bırak Web Dili Öğren :)
Öyle
IP
kalem
Senior Member
Senior Member

Gönderilenler: 420
Alıntı kalem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2012 Saat 09:46
Neden Mi c#.

Form yaz c# ile.
Atla Asp.NET yaz c# ile.
Atla MVC yaz.
Atla Silverlight yaz.

<a href="http://sonerkoylu.blogspot.com/">Bir Geliştiricinin Mücadeleleri</a>
IP
rhn25
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 10
Alıntı rhn25 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2012 Saat 14:03
hangisi daha iyi diye bi şey yok bence. ne yapmak istediğine bağlı. mesela ben programlamayı para kazanmak için değil zevk için yapıyorum. benim merak ettiğim daha çok alt seviye işlemler. makinaın çalışma prensipleri falan. onun için c++, c , winapiler bile üst seviye geliyo bana:D mesela winapi kullanmadan bi uygulamanın hwnd, handle, pid gibi değerleri alınabilir mi falan.. bana göre de en baba assembly. inşallah şu kpss yi bi atlatayım. yazın başlıcam ingilizce ve art of assembly ye

edit1: konu da bayağı eskiymiş bu arada :D ama yeni araştıranlara kaynak olur yine

Düzenleyen rhn25 - 20 Mayıs 2012 Saat 14:04
IP
Sayfa   2 Sonraki >>

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma