C#nedir?com
 
Site İçi AramaSİTE İÇİ ARAMA
Üye Girişini AçÜye GİRİŞİ
Üye girişi için tıklayın.
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Beni her zaman hatırla
Bir hafta boyunca kullanıcı bilgilerinizi kullanıcı çıkışı yapana kadar hatırlar. (Paylaşılan bilgisayarlarda önerilmez.)
 
Şifremi / Kullanıcı Adımı unuttum.
 
.net TV RSS GÜNCEL MAKALELER
emre TAŞ
Soyutlaştırma
emre TAŞ
yazının devamı >
Hüseyin Çelik
Captcha ve Captcha'nın OCR ile analizi
Hüseyin Çelik
yazının devamı >
Önsel Akın
NHibernate
Önsel Akın
yazının devamı >
Mehmet Sencer Karadayı
Lightswitch' e Giriş
Mehmet Sencer Karadayı
yazının devamı >
emre TAŞ
C' de Makrolar
emre TAŞ
yazının devamı >
Makale Gönder Bende Yazmak İstiyorum
.net TV RSS.NET TV
Android OS Üzerinde Yazılım Geliştirme Android OS Üzerinde Yazılım Geliştirme - Kubilay Kulaoğlu
Android ile Programlamaya Başlangıç Android ile Programlamaya Başlangıç - kubilay Kulaoğlu
WPF-Chart  Kontrolü WPF-Chart Kontrolü - Görkem Sezgin
Silverlight'a Temel Bakış Silverlight'a Temel Bakış - Görkem Sezgin
Linq Teknolojisi Linq Teknolojisi - Görkem Sezgin
Video Gönder Bende Yayınlamak İstiyorum
anketAnket
.NET Yeniliklerini Takip Etmek Sizin İçin Nekadar Önemli ?Diğer anketler ve sonuçları için tıklayın.
  Diğer Herşey
Sponsorlar
BT Akademi
Medya Portakal
Video Hosting Sponsoru
Csharpnedir.com bir Ineta üyesidir
Uzman Abi
Her Yönüyle C# - Sefer Algan
 
ASP.NET Atlas 1.0 Geliyor!
Atlas duyulduğu andan itibaren geliştiriciler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Programcılar tarafındaki bu yoğun ilgi Microsoft tarafında da yankı buldu ve Atlas'ın yeni Visual Studio.NET(Orcas) sürümü beklenmeksizin ayrı bir paket olarak yayınlanacağı resmen duyruldu.
Atlas, Microsoft’’un geliştirmiş olduğu ve ücretsiz olarak dağıtacağı Ajax tabanlı kütüphanedir. Atlas duyulduğu andan itibaren geliştiriciler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Programcılar tarafındaki bu yoğun ilgi Microsoft tarafında da yankı buldu ve Atlas’’ın yeni Visual Studio.NET(Orcas) sürümü beklenmeksizin ayrı bir paket olarak yayınlanacağı resmen duyruldu.

Tam olarak desteklenecek (full support) Atlas 1.0 versiyonu 2006 yılının sonuna doğru Visual Studio.NET ve ASP.NET 2.0’’dan tamamen bağımsız ve her iki ürünlede uyumlu çalışacak şekilde paket olarak çıkacak. Atlas 1.0’’ın çıkmasıyla beraber Atlas’’ın 10 yıl süreyle destekleneceği garanti olacak ve böylece programcılar Atlas kütüphanelerini rahatlıkla kullanabilecekler. Atlas 1.0’’ın en önemli özelliğide hemen hemen bütün tarayıcılarla uyumlu çalışacak olmasıdır.

Yıl sonuna kadar Atlas’’ın ilk önce Betası sonra RC sürümü ve nihayet yıl sonunda 1.0 versiyonu yayınlanacaktır. Atlas 1.0 sadece ASP.NET 2.0 uyumlu çalışacak ve eski ASP.NET sürümleri ile çalışmayacaktır. Yıl sonunda yayınlanacak Atlas 1.0 sürümünde şu anda mevcut kullanılan CTP versiyondaki bazı özelliklerin olmayabileceği söyleniyor. Henüz detaylı özellik listesi yayınlanmadı ancak Partial Update gibi, Client Script Framewrok ve Server Kontrolleri gibi bir çok özelliğin tam olarak desteklenecek Atlas 1.0 versiyonunda olacağı söyleniyor.

Bütün bu gelişmelerin ışığında bir ürün olma yolunda hızla ilerleyen kod adı "Atlas" olan projede bir takım isim değişiklikleri oldu. Buna göre Atlas’’ın göbeğinde bulunan istemci taraflı kütüpheneleri daha doğrusu Microsoft.Web.Atlas.dll’’inde embeded resource olarak bulunan JavaScript kütüphanelerinin ismi "Microsoft Ajax Library" olarak değiştirildi. Ayrıca şu andaki Atlas paketinde bulunan ASP.NET Web kontrolleride (updatepanel, progress, scriptmanager vs) bundan böyle "ASP.NET 2.0 Ajax Extensions" olarak adlandırılacak. Buna göre atlas: ön eki ile başlayan bu kontroller asp: ön ekini alacaklar. Bu kontrollerin bir sonraki ASP.NET versiyonunda Framework içinde olacağıda belirtilmektedir. Öte yandan Atlas projesi ile birlikte Atlas’’tan bağımsız yeni bir proje daha duyrulmuştu: Atlas Control ToolKit. Bu proje kapsamında Ajax tabanlı kontrollerin geliştirilmesi açık hale getirilmiş ve sayısız bir çok kontrolün herkes tarafından kolayca geliştirilmesi sağlanmıştır. Mevcut Atlas Control Toolkit içerisinde birbirinde güzel ve kullanışlı 20’’nin üstünde kontrol bulunmakta. Bu kontrolün tamamı Client Script desteği ve XmlHttRequest bileşenleri içermekte. Bu alt projede bundan sonra "ASP.NET AJAX Control Toolkit" olarak adlandırılacak.

Atlas hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 
 
SON 10 Haber
» Uygulama Geliştirme Yarışması
» Microsoft Yazılım Teknolojileri
» BT Akademi Eğitim Takvimi
» BT Akademi Ankara'da
» BT Akademi’den MCPD Eğitimi...
» MVC Eğitiminde Kampanya
» İş İlanı : Avenn Group
» IT Proje Yönetimi
» ASP.Net MVC Framework Semineri
» Silverlight 3.0 Programı